Takto pohádkově se nazývá jev, s nímž se můžete setkat na louce, v parku či v lese. Vytvářejí ho některé druhy hub, jejichž plodnice rostou v kruhu s více či méně pravidelným tvarem. Takovéto čarodějné kruhy mohou být staré i stovky let. Vědci vysvětlují jejich

vznik tím, že se podhoubí (mycelium) rozrůstá od středu do stran a plodnice vyrůstají na okrajích podhoubí. Nejstarší známý čarodějný kruh na světě má průměr jeden kilometr a jeho stáří se odhaduje na 700 let. Na kopcích nedaleko Stonehenge například vytvářejí spojené kruhy (s průměrem kolem 100 metrů a staré 300 let)  plodnice špičky obecné.

U nás byli nedávno k velice zajímavému čarodějnému kruhu přizváni komisaři pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Je nevídaně pravidelný a navíc ho tvoří dosud největší známé množství hub, tedy se dostane do České knihy rekordů. Jak nám prozradil prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek, zapsán bude pod kategorií: Nejvíc hub v tzv. čarodějném kruhu.

Objevitelem unikátního českého kruhu je dvaaosmdesátiletý důchodce Miroslav z Pelhřimova. Narazil na něj během svého houbaření v lese u Častonína. Jde o pravidelný kruh o průměru 2,04 m, po jehož obvodu roste 869 hub druhu penízovka splývavá.

(tz, zem)

Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476729
DnesDnes669
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3070
Tento měsícTento měsíc8359

Partnerské weby

apartman banner