V minulosti se k léčebným účelům využívala celá rostlina lopuchu - kořen, nať a nažky. Dnes je předmětem sběru pouze kořen, který je v některých evropských státech dodnes oficiální drogou. Ta obsahuje asi 40 až 50 % inulinu, sliz, třísloviny, malé množství silic a fytoncidní

látky. Droga je doposud málo prozkoumaná na to, aby mohly být dostatečně vysvětleny její účinky. Vnitřně se používá pro podporu látkové výměny, má močopudné a potopudné účinky. Posiluje organismus, toho se využívá pro rekonvalescenty a při cukrovce. Zevně se odvarem léčí hnisavé a špatně se hojící rány a slouží také k ošetřování vlasové pokožky.

Lopuchový obklad se využívá při hnisavých vyrážkách, uhrech, furunkulóze. Potřebujeme 30 g lopuchového kořene, 3 dl vody. Kořen povaříme ve vodě tři minuty a necháme dále vyluhovat asi hodinu. Potom ve výluhu namáčíme čistou gázu a přikládáme na postižená místa. Oleje z lopuchového kořene lze využít při ošetření některých menších popálenin a na podporu růstu vlasů. Do 100 g olivového oleje dáme 40 g čerstvého rozdrceného lopuchového kořene, necháme louhovat deset dnů a potom scedíme. Na bylinkový ocet na vlasy si připravíme bylinnou směs ze dvou dílů listu břízy a po jednom dílu natě kopřivy a kořene lopuchu. Zalijeme vinným octem, aby byla směs dostatečně ponořená a necháme dva týdny macerovat. Přecedíme, zředíme dvojnásobným množstvím vody a vtíráme do vlasové pokožky.

(dra)

DODATEK

Kořen lopuchu se vyrývá pozdě na podzim nebo velmi brzy na jaře. Po odstranění hlíny a oprání v tekoucí vodě se silnější kořeny podélně rozříznou a odstraní se zdřevnatělé části. Suší se při nízkých teplotách do 30 až 40 °C. Správně usušená droga je světlá, lehce se láme a mírně páchne.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505031
DnesDnes90
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3283
Tento měsícTento měsíc16377

Partnerské weby

apartman banner