Začíná na jedné straně hlavy a přechází na druhou. Někdy bolest provází i žaludeční nevolnost. Migréna trápí ženy třikrát častěji než muže. Na vině jsou hormony, změna počasí, nadměrný stres, vyvolat ji může dlouhodobá únava, problémy s krční páteří, ale také

třeba nesnášenlivost na některé potraviny - na takzvaná „éčka“, zejména glutamát, ale tak citrusové plody, plísňové sýry, červené víno, ořechy, uzeniny. Co se místo tabletek nabízí k zahnání bolesti?

Akutní bolest lze zmírnit akupresurou. Zkuste několik minut mačkat prohlubeň, která se nachází na spojnici kostí mezi palcem a ukazováčkem. Po malé přestávce znovu zopakujte. Pamatujte na to, že bolestem hlavy lze předcházet pravidelným a vydatným spánkem. Rychlou a účinnou úlevu přinese bylinkový čaj. Z léčivých rostlin lze doporučit kořen lopuchu, nať levandule, nať máty peprné, kořen kozlíku lékařského, rozmarýnu. Někomu mohou udělat dobře studené obklady na spánky, vychlazené gelové polštářky. Nebo zkuste namočenou utěrku nechat chvíli v ledničce a pak ji přiložit na bolestivé místo. Ve starých receptářích najdeme v souvislosti s úpornými bolestmi hlavy zmínku o citronové kůře. Stačí prý asi dvoucentimetrový proužek zbavit bílé dužiny a vlhkou stranou na několik minut přiložit na místo bolesti. Migréna se často přihlásí i v případě nedostatku tekutin, dehydratace. Mějte proto stále před sebou sklenici obyčejné vody, minerálky, čaje, nesladkých nápojů, které vám připomenou důležitost pitného režimu. Pozor také na osvěžovače vzduchu, cigaretový kouř, výfukové plyny. Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. Často mohou být za bolestí hlavy unavené oči. Jejím spouštěčem se také stávají negativní emoce, jako jsou závist, hněv, přepracovanost, nadměrný stres, psychická zátěž, proto je důležitá relaxace, odpočinek. Výborný je poslech relaxační hudby, oblíbených melodií. Na záchvat migrény můžete vyzkoušet i hydroterapii, sprchování střídavě teplou a studenou vodou.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451773
DnesDnes250
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3804
Tento měsícTento měsíc2719

Partnerské weby

apartman banner