Nejvyšší bod Českého ráje, hora Kozákov (744 m n. m.) je už od středověku po celém světě známá jako centrum nerostného bohatství českých zemí. Zjevuje se tu také podivný čtyřlístek obrů. Přízraky se objevují na Kozákově, přesněji

řečeno u skalní jeskyně Drábovna na jeho severním svahu, zásadně v létě, když se rtuť teploměru šplhá ke třicítce. Za takových dnů se zde zjevují čtyři obrovští muži, kteří železnými tyčemi buší do pramene zmrzlé podzemní vody a tak odtud, z vrcholu nejvyšší hory Českého ráje, posílají na jih do širého kraje bouřkové krupobití.

Další místo, kde se čtveřice obrů vyskytuje a vyrábí kroupy, je naopak na opačné straně hory, u studánky Radostná. Je zvláštní, že tyto laické lidové pověry přesně kopírují v pozdějších dobách přesnými meteorologickými rovnicemi zjištěný fakt, kterým jsou převládající meteorologické poruchy. Opět jeden z důkazů toho, že se vyplatí poslouchat léty prověřené zkušenosti našich předků.

K podzemí Kozákova se vztahuje také další, tentokrát historicky přesně datovaná, legenda. Právě od Kozákova totiž pochází ono dodnes známé pořekadlo, že „Čechy jsou tak bohatá země, že kámen, který pasák hodí po krávě, má větší cenu jak ono dobytče nebo dokonce celé stádo“. Autorem výroku, který se pak maloval do středověkých map právě kolem hory Kozákov, je Aeneas Sylvius, pozdější římský papež Pius II., který o bohatství zdejšího kraje (počínaje Kozákovem táhnoucím se až k nalezištím safírů, rubínů a dalších drahokamů v Jizerských horách) věděl od vlašských (benátských) hledačů. Není tedy divu, že o vnitřku Kozákova, který dodnes tu a tam vydá hledačům pokladů něco ze svého bohatství v takzvaném Votrubcově lomu, se odedávna vypráví celá řada příběhů. Mají společné právě nerostné bohatství v podobě granátů a dalších drahých kamenů, například achátů, ametystů, křišťálů, jaspisů a záhněd. Problémem pro hledače je, že tyto poklady v podzemí hlídají trpaslíci v čele se svým králem jménem Granát.

Podle pověsti dostal Kozákov své jméno po koze, která v místním lomu Radostný na jižním svahu kdysi vykopla kopýtkem ze země drahé kamení ukryté v sopečné pecce (přes čtyři miliony let byl totiž Kozákov činnou sopkou) a tím odstartovala honbu za poklady.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454910
DnesDnes148
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2817
Tento měsícTento měsíc5856

Partnerské weby

apartman banner