Čtenářka Hana J. se na redakci obrátila s prosbou:„Řeším hned několik zdravotních potíží najednou. Ráda bych podpořila léčbu alternativně a na internetu mě zaujaly esenciální olejíčky. Můžete o nich něco napsat? Potřebovala bych názor odborníka, na co všechno se dají použít, jak se mají aplikovat a podobně.“

Esenciální oleje jsou těkavé aromatické

tekutiny vydestilované z keřů, květin, stromů, kořenů a semen rostlin. Jejich chemické složení je komplexní, každý může obsahovat až stovky různých a unikátních složek. Jsou navíc koncentrované a tedy mnohem účinnější než třeba sušené byliny. Bez zajímavosti není fakt, že k získání jediné kapky esenciálního oleje je často potřeba zpravovat celou roslinu nebo i více rostlin. S esenciálními oleji pracuje už delší čas Marek Cerula (Garian), za kterým jsme se vypravili.

Proč jste se zaměřil na esenciální oleje?

Zpočátku jsem je používal pouze při masážích, dával jsem je do aromalamp na provonění prostoru. Po nějaké době jsem se dostal k čakrové aromaterapii, u níž jsem si ověřil, že esence působí nejen na čakrární systém, ale i na emocionální a fyzické zdraví. Ale není olej jako olej. Některé firmy je na trh dodávají ředěné, chemicky upravené. Já proto používám výhradně olejíčky Garyho Younga. Ten studoval středověké i starověké způsoby výroby a využití esenciálních olejů ve Francii, Egyptě a středomoří, byliny si pěstuje na vlastních farmách. Jejich potenciál jsem na sobě a díky praxi postupně vnímal na všech úrovních - fyzické, emoční i duchovní. Dal jsem jim veškerou důvěru a použil jsem je na mnoho nemocí i zranění. Jsou jemné, ale účinkují rychle. Díky nim jsem si vyřešil také mnoho svých emocionálních zranění a traumat. Jelikož jsem zrozencem vzdušného znamení a nemám v sobě moc zemských prvků, má duše potřebovala nějaký nástroj k uzemnění, aby neměla potřebu utíkat do jiných realit a dimenzí. Zde na Zemi se mi od dětství nelíbilo, měl jsem potřebu utíkat z reality, z přítomného okamžiku. Esenciální oleje mi daly klid, bezpečí, oporu, stabilitu, energii a otevřely můj další potenciál. Jejich vůně mě dokonce zavedla i do prožitků životů dávno minulých, kde jsem jako obchodník s karavanou cestoval po písečných pláních.

Jaké potíže je možné pomocí esenciálních olejů řešit?

Já je používám na veškeré problémy. Vše to jde ruku v ruce. Každou fyzickou bolestí vám duše dává najevo, že jdete špatnou cestou, že děláte něco špatně a že toto konání není v souladu s vaší duší. Pokud je v souladu duše, uzdraví se i fyzické tělo. Nejde to udělat naopak, nevěřte tomu, že když budete řešit primárně fyzické problémy, uzdravíte se. Nevyřešený problém se pak buď jen přesune jinam, nebo se brzy znovu vrátí. Jinak oleje mohu vřele doporučit při zápalu plic, při potížích s trávením, hormonální nerovnováze, na popáleniny a odřeniny, k ošetření drobných úrazů, na bolesti hlavy, zad a dalších částí těla. Účinně pomáhají snižovat horečku. Po aplikaci esenciálního oleje máty horečka mizí během pár minut. A je mnoho dalších možností...

Oleje je podle vás lepší použít v rámci aromaterapie, nebo je spíše doporučujete aplikovat přímo na kůži?

Pracují s nimi několika způsoby, vždy záleží na okolnostech. Co se týká čichu, na tento smysl často zapomínáme a ani nevnímáme, že je velice důležitý. Esenciální oleje v tomto případě pracují vibračně jako klíč. Jejich molekuly ve vůni vyšlehnou do vzduchu a tam stimulují receptory čichového systému. Když se molekuly par dostanou do nosní dutiny, jsou přijaty receptory jako klíč v zámku. Pokud má pára vhodnou strukturu nebo vibraci, je přijata nervovými zakončeními v podobě impulzu. Tento impulz se poté přenáší do limbického systému. Během pouhých pětadvaceti sekund se skrze náš čich dostane jejich vůně a frekvence do různých center v mozku, kde vyčistí a uvolní veškeré napětí, nesoulad. Dalším způsobem aplikace je použití oleje přímo na postižené místo, nebo na místo, kde cítíme emoční disharmonii, třeba v podobě svírání, píchání, tlaku. Je úžasné, když si uvědomíte, že v naší krvi jsou krevní destičky a ty mají krevní mřížku. Rostliny mají také krev, jejích krví a živou mízou je to, čemu my říkáme esenciální olej, v němž je také mřížka. Tím pádem se na sebe dobře vážou a veškeré informace z esenciálního oleje přecházejí snadno do lidského těla, které regenerují a emočně uzdravují. Rychlost přenosu je úžasná, během dvou minut je esenciální olej v krvi a jelikož jdou jeho molekuly až na buněčnou úroveň, tak během dvaceti minut jsou ve všech buňkách těla. Když se budeme bavit o energiích a vibracích, pak je důležité uvědomit si, že vše, co existuje, má vyzařování na nějaké frekvenci. Jak naše tělo, tak i esenciální oleje mají měřitelné hodnoty v MHz. Naše tělo, je-li zdravé, kmitá na frekvenci v rozmezí 62 až 68 MHz. S každou nemocí se tato frekvence snižuje. Při nachlazení máme 58 MHz, rakovina nás stáhne na 42 MHz a při 25 MHz začíná proces umírání. Esenciální oleje nám pomáhají frekvenci vyladit. Jejich frekvence začíná okolo 50 MHz a jdou až na necelých 430 MHz. To dodávám pro představu, co s námi mohou udělat. Ale zpět k použití olejů. Lze je přidávat ve spojení se solí do koupelí, a pokud je jejich kvalita ověřená, ordinovat je i orálně. Já ty své je používám i v kuchyni při vaření, přidávám si je do nápojů.

Esenciální oleje leckdy skvěle fungují jako první pomoc v okamžiku, kdy pocítíte nějaký nesoulad, problém. A každá aplikace je v podstatě takový malý rituál. Na levou dlaň, blíže srdci, si kápnete jednu až dvě kapky oleje a ve směru hodinových ručiček, což je i směr lidské DNA, druhou dlaní třikrát otevřete danou esenci. Poté obě dlaně přiložíte k nosu a vnímáte jejich vůni několik minut.

Lze některý z olejů považovat za naprosto „geniální“ a tedy univerzální řešení na vícero problémů? Nebo má každý naprosto jasnou a individuální specifikaci?

Každý olej je naprosto geniální a zároveň i univerzální. Mají svou energii ČCHI a inteligenci. Pokud nemám u sebe esenciální olej na daný problém, používám modlitbu se záměrem a esenciální olej, který mám právě po ruce.

Který z olejů využíváte ve své praxi nejčastěji? 

Netuším. Společnost, jejíž výrobky používám, pěstuje okolo 90 bylin, z nichž vyrábí téměř stovku směsí. Jsou ale období, kdy mám potřebu ve vyšší míře používat například Purification - pročištění a po nějaké době začnu používat Jalovec. Každý den se budíme s jinou náladou a každý den řešíme jiné věci a pořád se vylaďujeme. A je to jako s oblečením, každý den máme potřebu vzít si na sebe jinou barvu.

A patří některé z olejů k vašim osobním favoritům?

Ano mám své oblíbené oleje. Nechybí mezi nimi specialita z Thaiwanu Xiang Mao - podle domorodců se jmenuje Vonná tráva rychlého osvícení. Dalším je Palo santo - v překladu Svaté dřevo, které se stejně jako další úžasná bylina Mastrante pěstuje na farmě v Ekvádoru.

(zem)

Kontakt: Marek Cerula (Garian) - 734 479 358, www.vune-zivota.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453717
DnesDnes413
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1624
Tento měsícTento měsíc4663

Partnerské weby

apartman banner