Hrad Litice patří mezi nejvýznačnější hrady naší historie. V královské pevnosti, založené už ve 13. století původně jihočeskými Půtici, se pravděpodobně narodil Jiří z Poděbrad. Ten později hrad mohutně opevnil ve snaze udělat z něj následovníka Karlštejna a

pevný úkryt pro korunovační klenoty a zemské desky.

Hrad sloužil jako místo posledních dnů zde vězněného slavného husitského kněze Václava Korandy. Ze zajetí úhlavního nepřítele kalicha v jižních Čechách Oldřicha z Rožmberka se mu podařilo sice předtím uniknout, ale z vězení zemského správce a posléze posledního českého krále Jiřího z Poděbrad už ne. Šlechtic ho zajal po obsazení Tábora, protože se nechtěl vzdát vybízení k pokračování husitské revoluce, a vsadil ho zde do vysoké věže. V ní kněz Koranda, římskou kúrií obávaný tak, že mu říkali „starý služebník ďábla“, zemřel v roce 1453.

Templář, kovář a čaroděj

Hned vedle vstupní brány do hradu se ve zdi nacházejí tři kameny s vytesanými postavami tajemných mužů, podle legendy templářského původu. Ten nejvýše osazený má znázorňovat zakladatele hradu, kterak osekává nakloněný sloup. Jiné prameny ale tvrdí, že se jedná o středověkého kováře. Na postavě pod ním, znázorňující muže s dlouhým pláštěm, byl ještě před časem patrný starobylý nápis, ale zub času a příroda ho už smazaly. Lidové pověsti z okolí hradu tvrdí, že se jedná o čaroděje. Poslední nejnižší postava, která již po staletí trápí fantazii generací hledačů záhad a paranormálních jevů, má být zaklínačem duchů a velkým mudrcem.

Hrad chrání kouzla klíčnic

Zdejší legenda praví, že hrad chránila také kouzla starých klíčnic, bílých panen, které se ještě dnes jednou do roka zjevují na nádvoří hradu. Jsou dvě nebo čtyři a za pasy mají velké svazky středověkých klíčů od hradní brány. Občas se zde také objevuje přízrak černého rytíře v dlouhém plášti a širokým kloboukem nebo bludný duch toulavého mnicha. Tento přízrak má prý souvislost s legendou vztahující se k Sokolovskému vrchu tyčícímu se naproti hradu. Zde prý stával kdysi dávno klášter, v jehož podzemí se dlouho zjevovalo tucet stříbrných apoštolů (snad zastupujících měsíce v roce) a zlatá soška Ježíše Krista.

Každopádně zde lidé už po dlouhé generace věří, že se na litickém hradě zjevuje duch poustevníka Kardžihovoje, který se asi před 110 lety usadil po dlouhé pouti až z dalekého Balkánu v jeskyni vytesané na sever od hradu. Dnes se tomuto místu říká Myší díra a poblíž najdeme zvláštní vodní tunel.

Podvodník se spasil útěkem

Vypráví se, že poustevník byl spíše než svatý muž podvodník, a tak jednou místním došla trpělivost a měl co dělat, aby se spasil útěkem. Přišlo se totiž na to, že v touze po zlatu setřel nápis na hradní věži - „Tato věž dělána za nejjasnějšího krále Jiřího, českého krále, markrabí moravského“ a nahradil ho obyčejnou červenou rudkou.

Ona Myší díra je sluj pracně vytesaná do tvrdé litické skály, aby voda z Divoké Orlice nemusela proudit kolem celého hradního ostrohu. Z jednoho jejího konce kdysi padal umělý vodopád, ale to už je dávná minulost. Pověst praví, že kanál vykopali v 17. století turečtí vojáci, kteří byli zajati po bitvě u Vídně. Údolím Divoké Orlice - jak věří místní lidé - se také občas prožene divoká štvanice. Zjevení se říká „divoši štvoucí zvěř“ a jedná se o mimořádně nebezpečný a hrůzný paranormální jev.

Ještě dlouho před tím ale místní poddaní a povolaní kutnohorští havíři prý prokopali tajnou chodbu vedoucí z hradu Litice na sousední pevnost Potštejn.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452540
DnesDnes447
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden447
Tento měsícTento měsíc3486

Partnerské weby

apartman banner