Léčivé byliny sušíme v průběhu celého vegetačního období, a to podle jednotlivých druhů. Každá bylina vyžaduje individuální přístup, aby se zachovaly v co největším množství její účinné léčivé síly. Přesto lze zásady shrnout do obecných

principů podle jednotlivých rostlinných částí.

Kořeny: Po sběru se rychle omyjí a suší na stinném, vzdušném místě. Některé z nich i na slunci, například pýr nebo kostival, případně se oloupou, rozpůlí nebo rozkrájí na kousky. Skladované kořeny často kontrolujeme, aby nebyly napadeny hmyzem, a to i když je uchováváme v dobře uzavřených nádobách.

Natě: Sušíme je rozložené na vzdušných místech, nebo zavěšené ve svazcích, zásadně ve stínu. Krátké natě rozprostíráme na zem pokrytou papírem nebo čistou pytlovinou. Sušení trvá tak dlouho, až jsou bylinky křehké a lehce se drolí.

Květy: Nejvhodnější doba pro sběr je poledne za suchého počasí. Sbíráme málo rozvité květy, bezcenné jsou staré, vadnoucí květní části.

Semena: Suší se na slunci nebo v suché místnosti. Získávají se vybíráním nebo vyklepáním z čerstvých nebo usušených plodů před uzráním. Některá se předem vyluští, například tykev, jiná se vyluští z obalů či tobolek až po vyschnutí, jako v případě černuchy či lichořeřišnice.

Kůry: Slupují se z mladých větví, ze starých jsou neúčinné. Suší se na slunci nebo rychle ve stínu.

(mp)

RADA SPIRITU

Nejvhodnější ke skladování bylinek jsou vzduchotěsné uzavíratelné nádoby, místo mimo dosah slunečních paprsků.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430060
DnesDnes178
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden178
Tento měsícTento měsíc178

Partnerské weby

apartman banner