Opat Winither z Lorchu uškodil majetku svého kláštera tím, že někdy v letech 1077 - 88, daroval hrad „Slirburc“ některému ze zdejších šlechtických rodů. Hrad tohoto jména nebyl nikde znám, ale vzhledem k tomu, že poprvé v roce 1123 byl

zmíněn hrad Lindenfels nad vesnicí Schlierbach, je pravděpodoné, že se původně jmenoval Schlierburg. I když se mohlo jednat pouze o tzv. útočištné hradiště (Fliehburg), později již kroniky hovoří o šlechtickém hradu.

V roce 1123 se hrabě Berthold z boční větve rodu mocných hrabat z Hohenbergu, jejichž rodové sídlo leželo u Rottweilu, nazval „hrabě z Lindenfelsu“. Časné uvedení v listinách svědčí o významu hradu v té době, jenž stál ve vnitřní části Odenwaldu. Během 12. a 13. století došlo k několika změnám vlastníků, přičemž se hrad dostal do rukou nejvyšší šlechty – hrabat z Hennebergu, Štaufů, Welfů a markrabat z Bádenska. V roce 1277 koupil nakonec panství falckrabě Ludvík II., a tak na dlouhou dobu příslušel k Falci. Teprve v roce 1802 bylo připojením k Hesensku ukončeno její vlastnictví.

Jestliže byl zpočátku Lindenfels důležitou základnou pro expanzi Falce na zdejším území, což se projevilo mimo jiné i založením a opevněním malého města, od konce 15. století klesal význam místa tak, že se z něho stalo klidné úřednické městečko. Navíc tato oblast velmi utrpěla při třicetileté válce, po jejím skončení na Lindenfelsu žilo pouhých deset lidí! Zchátralý hrad nechala správa Falce v roce 1728 strhnout (ještě jednou pak roku 1779). Správce se přestěhoval do mnohem pohodlnější budovy, která dnes slouží jako radnice. Teprve v romantickém období 19. století získalo městečko nový význam jako výletní a rekreační místo. Zdejšími slavnými rodáky jsou mj. protestantský teolog a spisovatel Wilhelm Baur či lingvista Friedrich Maurer.

Lindenfels se nachází na jihozápadním vyčnívajícím výběžku mezi údolím Weschnitz na východě a údolím Schlierbach (přítok Weschnitz). Z vrcholu kopce 404 m n. m. je výhled směrem na jih na údolí Weschnitz, kde se začínalo ve středověku nejdříve s klučením (mýcením lesa) Odenwaldu.

Zřícenina stojí přímo nad starým městem Lindenfels.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453699
DnesDnes395
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1606
Tento měsícTento měsíc4645

Partnerské weby

apartman banner