Byli jsme s manželem na výletě na poutním místě Svatá Hora u Příbrami. Prý zde před čtyřiceti lety hořelo? Říkala mi to jedna z turistek, ale podrobnosti neznala. Víte o tom něco více?“

Soňa M., Jablonecko

 

Sedmadvacátý duben roku 1978 byl pro svatohorský poutní areál černým dnem. Vypukl zde ničivý požár, který ho citelně poškodil. Ani po desetiletích není znám přesný viník a nad událostí visí stále řada otazníků.

Zjevení jako z Apokalypsy, tak ještě dnes na tragédii vzpomínají místní. Zhruba v půl třetí odpoledne hlásil personál z restaurace kulturního domu i další lidé útvaru požární ochrany kouř a plameny šlehající ze střechy svatohorské rezidence. Požár se podařilo zdolat až ve 22 hodin. Zcela shořela střecha mezi Mníšeckou a Plzeňskou kaplí, v rezidenci a na přilehlých budovách, poškozena byla kupole Mníšecké kaple a zdevastována hodinová věž. V zadní části areálu se propadla klenba a další kus střechy na unikátních schodech do Příbrami se také zcela zhroutil. Jen bazilika se zázračnou sochou Panny Marie a stříbrným oltářem zůstala netknuta.

Týden před tragédií se podle očitých svědků v okolí pohybovali zvláštní lidé, kteří rozhodně nepatřili do kategorie věřících či turistů. Velmi nápadná je i síla požáru, patnáctimetrové plameny a hustý černý dým. Bylo ohni „pomoženo“ nějakou hořlavinou? Proč tehdejší policie do akce nasadila velké množství agentů v civilu? Ti se totiž objevili hned po vypuknutí požáru a zabavovali lidem fotoaparáty a filmy. Také legitimovali a natáčeli přihlížející. Proč byla po celou dobu (i přes noc) nasměrována silná soustava mohutných reflektorů tak, aby bylo zamezeno dalším aktivitám? Proč byly zhruba od patnácté hodiny zablokovány meziměstské telefonní linky? Jak se mohl oheň po šestipatrovém lešení, které tu tehdy bylo, dostat obrovskou rychlostí až do nejvyšších pater? Nebylo polito hořlavinou? Tehdejší duchovní správce nebyl přítomen, od rána pobýval na služební cestě v Praze. Také zajímavá náhodička…

Podle oficiální verze byl požár způsoben nedbalostí hrajících si dětí. Ale nebylo to trochu jinak? Nechtěl někdo zničit slavné, hojně navštěvované poutní místo?

JIŘÍ NOVÝ

Foto: svata-hora.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503467
DnesDnes266
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1719
Tento měsícTento měsíc14813

Partnerské weby

apartman banner