0323zahady 1Jestli jste viděli skvělý film Moje tlustá řecká svatba, zajisté si vybavíte památnou větu otce hlavní hrdinky, který říká: „Řekni mi jakékoli slovo, a já ti vysvětlím, že pochází z řečtiny.“ Proto se jej rozverné dívky zeptaly na kimono…

 

A stejně jako v této báječné komedii jsem si připadala při poslední návštěvě Řecka. Nebyla jsem tu dlouhých deset let. I přes sliby přátelům, že „letos už rozhodně přijedu“, se mi návrat nějak nedařil. Ale všechno má svůj čas, a ten nastal letos. Pravda, svůj pobyt mimo sezónu jsem si představovala trochu jinak. V poklidu mimo davy turistů budu procházet známými místy, navštívím ta, která mě vzala u srdce. A poznám mnohá nová. Jenže člověk míní a Řekové mění.

0323zahady 5A tak jsem byla lapena do sítí starých i nových přátel a znovu si připomněla úžasnou helénskou vřelost a pohostinnost. Čas na výlety na zajímavá místa se kupodivu také našel, což je takové zvláštní tajemství této země. Dovolím si poměrně přesné přirovnání - když máte pocit, že už se vám na přeplněný stůl plný skvělého středomořského jídla nic nevejde, přinesou vám ještě pár chodů navrch. A vždycky pro ně hostitel nějak záhadně najde místo, a to ještě tak, aby si mohli vzít všichni. A takhle je to i s časem a návštěvou překrásných památek i přírodních unikátů. Vždycky přijde ještě nějaká „třešnička na dortu“.

Nejinak je tomu i v klidném letovisku Nea Vrasna, které se pyšní rozlehlými písčitými plážemi, kde ale nenajdete velké hotelové komplexy. Vše je tu takové rodinné, přátelské a vřelé. Navíc zdejší záliv Egejského moře, lemovaný pohořím Kerdilia, nabízí kontrast svěží zeleně k bělavým písčitým plážím a průzračně modravému moři.

Řecká „nej“ na jednom místě

Zabrousíme-li na chvilku do historie, najdeme tady stopy od neolitu přes antiku až po byzanc. Kousek od Nea Vrasny se narodil ve Stagiře velikán dějin Aristotelés, k návštěvě doslova vyzývá byzantský hrad Rentina a ani bývalý antický městský stát Amfipolis nezůstává pozadu, neboť se zde nachází pravděpodobně nejvýznamnější makedonská hrobka, kterou kdy archeologové v Řecku objevili. Je totiž spojovaná se samotným Alexandrem Velikým. Pokračovat bychom mohli dalšími místy opředenými mýty i těmi, kterými kráčely dějiny, jako jsou například Agia Marina, Olympiada, Drama, Kavala, až po přírodní unikáty, mezi něž patří druhé největší jezero v Řecku - Volvi - s jedinečným ekosystémem či řeka Richios, jež je jednou z nejstarších, ale také nejkratších, řeckých řek.

Výčet všech zajímavostí by byl asi nekonečný, protože jak sami Řekové říkají – kam kopneš, tam narazíš na historii. Kdo nevěří, ať tam běží – říkáme pro změnu u nás doma.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2426199
DnesDnes688
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1397
Tento měsícTento měsíc21678

Partnerské weby

apartman banner