0426zlonickaDěsivá událost se udála v hrobce pod honosným kostelem ve středočeských Zlonicích. Když majitel zlonického panství Bochuvald Bernard Valkoun z Adlaru v roce 1693 zemřel, přežila ho žalem předčasně umořená manželka Alžběta, rozená Kanická z Čachrova, jen o

tři dny. Pak byla pochována do rodové valkounské hrobky pod podlahou zlonického chrámu. Bohužel, byla pohřbena v takové rychlosti, že si nikdo nevšiml, že je hraběnka jen zdánlivě mrtvá. Jaká asi byla její hrůza a děs, když se probudila sama v rakvi uprostřed tmy? Těžko říci. 0426zlonickáKaždopádně se z rakve nešťastnice ještě dostala, ale pak ji zastavil kamenný překryt hrobky. Ve staré zlonické kronice se uvádí, že z podzemí kostela bylo ještě mnoho dnů slyšet podivné zvuky, ale zdejší, tehdy ještě velmi pověrčiví, občané si volání z hrobky spojovali s dušemi zemřelých procházejícími očistcem. Teprve po 34 letech, když se starý kostel v roce 1727 boural (na jeho místě stojí dnešní svatostánek), našla se její schoulená kostra sedící na posledním schodu pod mohutným mramorovým příklopem. (Kdo by chtěl vidět, jak zaživa pohřbená nešťastnice vypadala, může se podívat na obraz visící na oratoři zlonického kostela.)

Na jihovýchod od Zlonic stojí v poli asi tři metry vysoká barokní socha svatého Onufria, je zhotovená z pískovce. Podle staré místní legendy od ní vede až na zlonickou faru tajná podzemní chodba. To ale není všechno, sama socha se prý stále nepatrně pohybuje, ovšem tak pomalu, že za rok prý urazí jen vzdálenost rovnající se šířce špendlíkové hlavičky. Místní věří tomu, že až socha dojde ke kostelu, nastane konec světa. Podle pověsti nechal sochu postavit bohatý kupec, kterému tento světec zachránil v cizině život.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430037
DnesDnes155
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden155
Tento měsícTento měsíc155

Partnerské weby

apartman banner