3033jak se vyhnout 2Řídnutím kostí je postiženo v České republice asi tři čtvrtě milionu lidí. Většina z nich ale o této chorobě nemá nejmenší tušení. Nejčastějšími pacienty bývají ženy po menopauze, po padesátém roce

věku, kdy u nich dochází k pozvolnému vyhasínání činnosti vaječníků. Hormony ovlivňují to, že se kosti stávají křehčí a snadněji dochází ke zlomeninám. Ovšem ani mužům se osteoporóza nevyhýbá, k řídnutí kostí u nich obvykle dochází až ve vyšším věku.

Jaké jsou rizikové faktory? U žen to bývá věk vyšší než 65 roků, u mužů nad 70. Určitou roli sehrává také genetická zátěž, velmi nízká hmotnost, kouření nebo některé léky.

Na prevenci osteoporózy je třeba pamatovat v průběhu celého života. Pro její vznik je nejkritičtějším obdobím dospívání, zmíněná menopauza a vyšší věk. Pestrá a vyvážená strava je základem prevence. Důležitý je dostatečný příjem vápníku, jehož zdrojem jsou v prvé řadě mléčné výrobky - mléko, jogurty, sýry. Možná to nevíte, ale vápník obsahují také mák, mořské ryby či mořské řasy. Z potravin bohatých na vápník je třeba zmínit i luštěniny, ze zeleniny zelí, pórek, brokolici, květák, kapustu nebo bobulovité ovoce. Důležitý je také příjem vitaminu D, a to především v zimních měsících u starších lidí, pokud mají omezený pohyb, nemohou si dopřát pobyt na slunci. Je tedy vhodné celoročně doplňovat tento vitamin ve formě tablet.

Předcházet osteoporóze znamená dodržovat aktivní životní styl. Pohyb a cvičení jsou nedílnou součástí prevence. Může to být i svižná chůze provozovaná pravidelně se správným držením těla a po vhodném povrchu, jako jsou lesní cesty, louka, trávník, které nebudou poškozovat svalstvo a klouby. Také plavání zlepšuje držení těla a posiluje zádové a břišní svalstvo, svaly končetin. Pozor, příliš vysoká zátěž, nepřiměřený sport, jednostranný těžký pohyb mohou být pro tělo naopak škodlivé. Je také dobré vědět, že kouření a mnoho šálků černé kávy denně působí negativně na metabolismus vápníku.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500773
DnesDnes422
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3463
Tento měsícTento měsíc12119

Partnerské weby

apartman banner