2639tajemstvi 1Ukrajinské hrady a zámky nejsou jen oblíbenými cíli turistů, ale také místy událostí, ze kterých tuhne krev v žilách. Následující trojice hradů a zámků Lvovské oblasti je dokladem lidské bezohlednosti, krutosti a

povýšenosti.

Zámek, na kterém nestrávíte jedinou noc

Zakarpatská část Ukrajiny je nám životem i architekturou velmi blízká. V průběhu staletí tyto oblasti patřily Rakousku, Polsku, Německu, Československu, Maďarsku, Rusku a dnes Ukrajině. Proto jsou i místní hrady a zámky považovány spíše za středoevropské než ruské.

Podgorecký zámek ve Lvovské oblasti ukrývá děsivé tajemství právě ještě z dob rakouské a polské éry. Už od konce 18. století totiž platí, že každý, kdo zde nocoval, uviděl přízrak ženy v bílém. Podobné legendy má na světě mnoho hradů a zámků. Podgorecký duch má však děsivou černou tvář. Přízrak viděla ostraha, zaměstnanci i pacienti tuberkulózního sanatoria, které zde bylo v sovětské éře umístěné. Své vzpomínky na přízrak ženy zaznamenala dokonce i rodina bývalých polských vlastníků zámku.

Podle legendy se kolem hradu potuluje duše ženy Václava Ževuského Marie. Kvůli žárlivosti ji vlastnoručně zavraždil sám Václav. Její tělo se ale nikdy nenašlo a Václav měl zabitou manželku zazdít do zdi paláce.

2639tajemstvi 2Vězení jako nekonečný osud zámku

Zoločevský zámek ve Lvovské oblasti začal být místem útrap a strádání s příchodem rakouských vojsk na území Haliče. V honosných prostorách paláce tehdy vzniklo vězení. Tento osud provázel celý komplex i v dalších letech, kdy zde své vězení zřídila pro změnu sovětská NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí). Tomu, co se tu v této éře dělo s vězni, většina lidí není schopná uvěřit. Zdi zámku by mohly vyprávět o krvi, týrání těhotných žen nebo zazděných lidech. Bylo zde umučeno tisíce vězňů, jejichž těla byla později exhumována. Avšak hrůzná energie zámek neopouští. Během jeho obnovy se zde objevily záhadné kameny neznámého původu. Na jejich povrchu byly zvláštní znaky, které ještě historikové nedešifrovali. Krátce na to se začal zjevovat přízrak neznámého muže. Ten nosil dlouhý plášť, v ruce měl hůl a na hlavě klobouk. Zámek tak uvěznil svého posledního vězně.

2639tajemstvi 3Domov chlípného mnicha

Pod zdmi Olesského hradu se čas od času objevuje duch mnicha. Existuje legenda, že během svého života našel mnich zalíbení v tělesných požitcích a často navštěvoval ženy z okolních vesnic. Za to se mu však dostalo krutého trestu. Byl zazděn do kobky bez jídla a vody. Ve zdech hradu prý později nalezli jeho kostru. Podle další verze skočil mnich Jan Kasper do studny, a to před zraky tisíců poutníků. Ostatní mniši ho prohlásili za šíleného, ale přesto ho pohřbili s křesťanským obřadem. Duše sebevraha ale stále nenašla pokoje.

Jaroslav Svoboda

FOTO:
Ukrajinské hrady1: Podgorecký zámek má legendu o bílé paní už tři sta let. Podobných pověstí známe asi nepřeberné množství, tato je ale něčím zcela výjimečná. Zdroj: facebook

Ukrajinské hrady2: Osudem Zoločevského zámku se stalo vězení. Lidé zde byli mučeni za dob NKVD i starého Rakouska
Ukrajinské hrady3: Chlípného mnicha zazdili do zdí Olesského hradu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500784
DnesDnes433
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3474
Tento měsícTento měsíc12130

Partnerské weby

apartman banner