0819máteDna byla dříve považovaná za nemoc králů, vojevůdců, lidí bohatých a mocných. Dnes víme, že výskyt tohoto onemocnění do jisté míry souvisí s nadměrným životním tempem a nemírným jídlem i pitím. Velký přírodní léčitel, farář Kneipp, považoval přesličku za nenahraditelnou a neocenitelnou při některých chorobách. Podle něj

tato bylinka škodliviny umyje, rozpustí a vypálí, neboť podporuje vyplavování toxických látek z těla, a tím pomáhá při dně. Každý člověk by měl od 40. roku života občas vypít šálek čaje z přesličky a nemoci jako dna a revmatismus by téměř zmizely. Při dně pomáhá kopřivový čaj, který má močopudné účinky a přispívá k vyplavování škodlivých látek. Obklady z kopřivového čaje mohou utišit bolest zanícených kloubů. Také čajová kúra z březových listů podporuje vyplavování jedovatých látek z těla, a tím pomáhá při léčbě dny. Výborné jsou i „březové pytlíčky“, které připravíte jednoduše: Čerstvě natrhané listy z břízy dejte do igelitového sáčku, na několika místech propíchněte a připevněte na postiženou končetinu. Nechte působit dvě hodiny. Na dnu je také vhodný čaj z řebříčku, šípků, yzopu a máty, a to buď samostatně, nebo ve směsi.

I v kuchyni najdete suroviny, které lze na dnu doporučit. Citronová šťáva pomáhá odbourávat usazeniny škodlivých sloučenin při bolestech kloubů. Doporučuje se citronovou šťávu nejen pít, ale také vtírat do výrůstků. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, abyste zvýšili přísun vitaminu C, který chrání před škodlivými látkami v těle. Žádoucí je dodržovat pitný režim, neboť voda podporuje vylučování kyseliny močové.

(žuk)

Bylinné i tradiční přírodní prostředky najdete na www.spirtobchod.cz.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505019
DnesDnes78
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3271
Tento měsícTento měsíc16365

Partnerské weby

apartman banner