0825pampeI když se jedná o nežádoucí plevelnou rostlinu, je to obyčejná, obecně známá bylinka. Použít se dá květ, mladé listy i usušený kořen. Listy obsahují kyselinu křemičitou, vitaminy A, B, C a D a železo. Podporují látkovou výměnu, částečně snižují krevní tlak, povzbuzují trávení. Květy obsahují silice, karotenoidy, výluh má

vliv na dýchací cesty, pije se i na uvolnění hlenu. Tato bylinka obsahuje látky, které snižují zadržování tekutin v těle, zlepšují činnost srdce.

Pampeliškový sirup

Potřebujeme 200 ks pampeliškových květů, 1,5 litru vody, 1,6 kg cukru, lžičku vanilinového cukru, lžičku kyseliny citronové, šťávu z půlky citronu. Postupujeme tak, že na propláchnuté květy nalijeme vroucí vodu a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak vodu slijeme a svaříme s cukrem. Přidáme kyselinu citronovou, citronovou šťávu, zbytek tekutiny z vymačkaných květů a vaříme do mírného zhoustnutí. Sirup přelijeme do nahřátých skleniček, dobře uzavřeme a uchováváme v chladu. Sirup se hodí do čaje, na chléb s máslem, k přelití lívanečků a podobně.

(vít)

Bylinné a další tradiční přírodní prostředky pro zdraví najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430785
DnesDnes234
VčeraVčera669
Tento týdenTento týden903
Tento měsícTento měsíc903

Partnerské weby

apartman banner