0126magický1O letním slunovratu je den nejdelší a noc nejkratší, sluneční paprsky v poledne dopadají kolmo na obratník Raka. Je to však hlavně magický čas, kterému lidé po staletí přikládali velký význam. Například staří Keltové o letním slunovratu pořádali slavnosti bohyně Matky. Sabat Litha nebo Alban Heruin jsou názvy pro

letní slunovrat našich předků, kteří na kopcích o půlnoci zapalovali velké ohně a tancovali kolem nich. Žhavé uhlíky z těchto ohňů pak rozhazovali po polích, aby si zajistili dobrou úrodu. O této magické noci se také sbíraly léčivé byliny, neboť měly mít obrovskou čarovnou moc. Tato tradice přetrvala až do dob křesťanských, kdy se začalo užívat označení Svatojánská noc (v souvislosti s oslavou narození Jana Křtitele).

Oslava přírody i kouzelných sil

Při letním slunovratu jde především o oslavu duchovní síly Slunce, ožívají ale i tajemné síly země, léčivá síla vody, příroda jako celek vyzařuje kouzelnou energii. Vše oplývá zvláštními silami. Do studní nebo hlubokých vod naši předci házeli dary slunečním bohům a měsíčním bohyním (mince, zlaté sošky, keramiku, vyřezávané dřevěné sošky), studánkám a pramenům přinášeli obětiny (med a koláče). Jako úlitba skřítkům a přírodním duchům se zahrady měly rituálně poprášit směsí sušené šalvěje, sporýše a tabáku. Každé stavení bylo nutné vykropit svěcenou nebo čistou pramenitou vodou. Zlé síly pak neměly šanci...

Vodní rituály

Ranní rosa by měla léčit nemoci očí a posilovat zrak. Mladé dívky rituálně otevíraly studánky, které obcházely po směru hodinových ručiček. Studánkové nebo jezerní víly je pak naučily čarodějnému umění. Naši předci považovali lesní studánky za kouzelné a léčivé, než se napili, požádali o svolení studánkové víly. Studánky a jezera by měly být o Svatojánské noci (předvečer 24. června) vstupními branami do zásvětí. Ponoříme-li se rituálně do potoka, jezera či moře, můžeme se podle některých pověr vynořit v jiném čase. Voda podle dávných mágů představuje proud času, s její pomocí se můžeme přenést do jiné reality.

Moc Svatojánské noci

Čarování o Svatojánské noci se týká především získání štěstí, zdraví a lásky. Byliny a květiny sesbírané o půlnoci v předvečer svátku svatého Jana by měly mít z celého roku nejsilnější účinky. Dívkám a ženám prahnoucím po lásce mohou přinést vytoužený vztah a manželství. Takto nasbírané rostliny měla dívka či žena svinout do věnečku a uložit je pod polštář, aby se jí budoucí milý zjevil ve snu. Aby byl věneček mocný, musel být z devatera nebo aspoň sedmera kvítí. I pokud byla dívka šťastně zadaná nebo vdaná, mohla se vydat na sběr bylinek a připravit si z nich kouzelnou koupel, pleťovou vodu nebo olej, či je usušit na čaj. Bylinky se sbíraly s láskou a pokorou a nesmělo se při tom promluvit ani se ohlížet za sebe.

Byliny svatého Jana

A které jsou svatojánské byliny neboli sedmero či devatero kvítí? Mezi ty, o nichž se nejčastěji zmiňují prameny, patří třezalka, levandule, máta, heřmánek, mateřídouška, bazalka, hloh, pelyněk, routa, rozmarýn, šalvěj, řebříček, růže, měsíček, bazalka, tymián, devětsil, jitrocel, chrpa. Z nich je pak třeba si vybrat sedm či devět... Méně známou, avšak bylinou vhodnou k přilákání lásky a vášně, je lesní vřes. Červený vřes symbolizuje oheň, vášeň a nespoutanou lásku. Bílý vřes je možné nosit u sebe pro ochranu a štěstí. Vřes je symbolem cílevědomosti, silné vůle a odhodlání. Z kořene této rostliny je možné si vyrobit talisman pro vytrvalost a vůli. Typickou svatojánskou bylinou je však především třezalka, neboť její žlutá barva přináleží Slunci. Ta, kterou najdete a utrhnete o půlnoci na svatého Jana (a pověsíte ji do oken), bude po celý rok chránit váš domov před zlými silami. Kdo si takovou rostlinu přiváže na krk, může dokonce spatřit, jak zlé síly mizí pryč. Čaj z této byliny zahání deprese a přináší dobrou náladu.

(luv)

Foto: archiv a Pixabay

DODATEK

Svinuté vršky mladého kapradí, nasbírané o Svatojánské noci, u sebe ve škapulíři nosili naši předkové na ochranu před zlými silami. Usušené kapradí, nasbírané taktéž o Svatojánské noci, se v období sucha pálilo, a tak se přivolával déšť.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453392
DnesDnes88
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1299
Tento měsícTento měsíc4338

Partnerské weby

apartman banner