Vědci ve Washingtonu světu oznámili, že mírná konzumace kávových nápojů má více účinků dobrých než špatných. Epidemiologické studie ukazují, že káva snižuje riziko vzniku jak Parkinsonovy, tak i Alzheimerovy choroby, mimo to snižuje možnosti kamenotvorby v ledvinách i ve žlučníku.
Epidemiolog Rob van Dam z Harwardsk é univerzity poukázal na studie provedené v USA, Evropě a Japonsku, z nichž plyne, že příznivci kávy méně často onemocní diabetem druhého typu než ti, co kávu odmítají. Tento příznivý efekt byl dokázán jak u normální kávy, tak i u bezkofeinové. Z toho logicky plyne, že v kávě příznivě působí jiné látky než kofein.

Je ovšem dlužno říci, že velká konzumace kávy škodí - zvyšuje tlak krve a koncentraci aminokyseliny homocysteinu v krvi - ten platí jako rizikový faktor pro arteriosklerózu a tím pak možnost vzniku infarktu a mozkové příhody.

Studie změnila názor na kávu i ve vztahu ke vzniku střevních nádorů. Lenore Arab z kalifornské univerzity v Los Angeles provedla nové analýzy na tomto poli bádání a zjistila souvislosti mezi pitím kávy a vznikem střevních nádorů - spíše je tomu naopak, než se dosud myslelo. Jen u dvou forem nádorů - leukémie a karcinomu žaludku - se může riziko onemocnění zvětšit.
(gre)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501905
DnesDnes157
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden157
Tento měsícTento měsíc13251

Partnerské weby

apartman banner