Kašel je častým příznakem infekce dýchacích cest, přirozenou součástí chřipky, nachlazení, rýmy. Účinnou pomoc nabízí i příroda. Vyzkoušet můžete některých z následujících osvědčených receptů:

+ Ohřejeme několik lžiček medu a smícháme je se šťávou z celého citronu. Užíváme

vždy před spaním, na noc.

+ Nastrouháme křen, na jeho jeden díl přidáme dva díly medu, užíváme 3x až 5x denně.

+ Půlku cibule rozkrájíme nadrobno, svaříme ji v půl litru vody, přecedíme a pak osladíme medem. Odvar užíváme teplý před spaním a ráno před jídlem.

+ Čaj připravený výluhem ze sušených lístků tymiánu nebo mateřídoušky a oslazený medem. Výluh si uděláme pouhým několikahodinovým namočením lístků v teplé vodě.

+ Na odkašlání a vůbec proti kašli se hodí anýzový nápoj: lžičku anýzu svaříme ve ¾ litru vody (vaříme půl hodiny), osladíme opět medem a popíjíme tento lahodný čaj 3x denně po šálku.

+ Při prochladnutí se velmi osvědčuje horké mléko s medem. Ve ¾ litru horkého mléka rozpustíme tři lžíce medu, přidáme tři žloutky a vše dobře rozmícháme. Procedíme do sklenic, dospělým můžeme navíc nápoj poprášit strouhaným muškátovým oříškem, případně též skořicí.

+ Proti horečnatým stavům, chřipkovému onemocnění velmi dobře pomáhá směs sušených lístků tymiánu, mateřídoušky, jahodníku obecného a nať majoránky zahradní. To vše ve stejných poměrech svaříme v jednom litru vody a po půl hodině louhování můžeme podávat jako osvěžující a léčící nápoj. Váha všech léčivek je asi 70 až 100 gramů v sušeném stavu.

Mnoho dalších přírodních receptů a rad najdete v Herbáři tety Milušky. Teta Miluška byla na přelomu 20. století známou lékárnicí. Přátelila se se známými léčiteli, jako byli páter Ferda a tzv. Radnická bába. Nyní poprvé vychází v pozůstalosti zachovaný herbář, který přináší nejen informace o více či méně známých rostlinách z našeho okolí, ale také lidové a ověřené recepty ke zlepšení zdraví.

Herbář si můžete aktuálně zakoupit na stáncích PNS nebo objednat prostřednictvím internetu na www.spiritobchod.cz či na telefonních číslech 472 744 568 a 800 050 259.         

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504932
DnesDnes564
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3184
Tento měsícTento měsíc16278

Partnerské weby

apartman banner