Od kamarádky jsem dostala k svátku aloi v květináči. Někde jsem slyšela, že funguje podobně jako léčivá bylinka. Můžete mně říct, co umí léčit? chce vědět čtenářka Františka P. z Hluboké.

Aloe se podobá kaktusům, patří k sukulentním rostlinám, které nejsou nijak

náročné na pěstování. Ve starověkém Egyptě byla považována za „rostlinu nesmrtelnosti“. První zmínky byly objeveny už čtyři tisíce let před naším letopočtem. Pochází z jižní Afriky, avšak její pěstování se rozšířilo i do ostatních oblastí světa, od Číny až po Jižní Ameriku. Její nejvzácnější částí jsou dužnaté listy.

Co obsahuje

Aloe je bohatá na vitaminy a minerály, zejména na vitamin A, který je důležitý pro zdraví očí. Je také zdrojem vitaminů skupiny B, které jsou významné v metabolických procesech. Z minerálů je třeba jmenovat zejména draslík, železo, vápník, hořčík, nechybí ani zastoupení stopových prvků, jako jsou zinek, mangan, chrom nebo měď.

Když se spálíme

Aloe se může stát nenahraditelnou první pomocí při nehodách v domácnosti, zejména v kuchyni. Pokud se třeba při vaření spálíme, stačí uříznout kousek listu a popálené místo potřít lepkavým gelem, přičemž se popálenina hojí bez vzniku puchýřů. Gel můžeme aplikovat na kůži také v letních měsících, pokud to přeženeme s pobytem na sluníčku, a to nejlépe dvakrát denně.

Očistná kúra

Potřebovat budeme tři až šest listů aloe. Podélně z nich odkrojíme vrchní část a malou lžičkou vydlabeme bezbarvý gel z jejich vnitřku. Když k němu přidáme stejné množství medu, důkladně směs promícháme a dáme do skleněné, dobře uzavíratelné lahvičky, kterou budeme skladovat v ledničce, připravíme si výbornou očistnou medicínu, která se užívá jednou denně po dvou lžičkách.

Pro krásu

Jizvy a strie, které nepřispívají k ženské kráse, i s těmi si dokáže poradit aloe. Postižená místa stačí gelem pravidelně potírat. Příznivě působí na pokožku, a tak gel z listů můžeme používat jako prevenci vrásek, ošetřovat s ní akné. Gel může být také výborným základem pro čistící pleťovou vodu, když pokrájené listy aloe naložíme do Alpy a uložíme nejméně na tři týdny do temna. Pak přecedíme, dolijeme destilovanou vodou nebo přírodní minerálkou bez bublinek a přidáme pár kapek šťávy z čerstvého citronu.

Na zuby

Chladivou gelovitou šťávu z listu můžeme přiložit na ránu po vytrženém zubu, udělá dobře menším zraněním, u  nichž mírní bolestivost a také pomáhá při lehčích omrzlinách.      

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501497
DnesDnes466
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4187
Tento měsícTento měsíc12843

Partnerské weby

apartman banner