O tom, že jídlo může skvěle fungovat jako lék, byli přesvědčeni už naši předci. Ke spolehlivě léčivým potravinám řadili například česnek. Při malém množství kalorií je neuvěřitelně výživný. Za zmínku stojí vitaminy B 6, B 1, C, mangan, selen, obsahuje také slušné

množství fosforu, mědi, vápníku, železa, mědi. O česneku je známo, že zvyšuje funkci imunitního systému, významné jsou zejména dezinfekční a protikřečové účinky na zažívací ústrojí. Posiluje sliznici dýchacích cest, stimuluje srdeční činnost a rozšiřuje koronární cévy.

Při zevním použití ničí rozmanitá plísňová onemocnění, zejména meziprstové mykózy. Česnekový výluh, kdy se tři až čtyři najemno nakrájené stroužky zalijí sklenicí vody a nechají alespoň hodinu vyluhovat, doporučují lidoví léčitelé při onemocnění horních cest dýchacích, při chronické bronchitidě.

Česneková šťáva léčí těžko se hojící rány. Při nachlazení, úporném kašli a astmatu se česnek rozetřený se sádlem vtírá do pokožky na hrudi. Čerstvě rozříznutým stroužkem česneku se potírají ekzémy, lišeje a bradavice. V léčbě je česneková šťáva úspěšná především tím, že upravuje vysoký krevní tlak a proti arterioskleróze postačí dva až tři stroužky česneku denně. Pomáhá též duševně pracujícím, kteří mají sedavé zaměstnání - stimuluje práci mozku a srdce. Někdy postačí pouze vdechovat česnekovou vůni k vyléčení chřipky, angíny, rýmy a dalších nemocí dýchacích cest, protože substance obsažené v česnekové vůni již v malé koncentraci ničí choroboplodné zárodky a bakterie.

Návod na univerzální mast z česneku: na čtvrt kilogramu sádla se použije směs - asi patnáct rozstrouhaných nebo rozetřených stroužků česneku, malá lžička strouhaného křenu, jedna větší strouhaná cibule, dvě velké lžíce sušených květů sedmikrásky obecné, jedna lžíce sušené natě pelyňku a dvacet gramů drceného kořene kostivalu lékařského. Směs se v sádle krátce povaří a přepasíruje přes husté síto. Česnekovou mast lze využít jak proti bolestem svalů, při revmatismu, tak k mírnění bolestí při ischiasu, lehčích zhmožděninách a zlomeninách. Celkově dobré zdraví pomůže udržet i obyčejný chleba namazaný máslem a postrouhaný česnekem.       

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504895
DnesDnes527
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3147
Tento měsícTento měsíc16241

Partnerské weby

apartman banner