Cesta letadlem patří dnes k nejvyhledávanějším způsobům přepravy. Ostatně na exotickou dovolenou do zámoří se jinak dopravit ani nelze. V každém případě představuje několikahodinový let pro organismus velkou zátěž. Jak ho přežít co

nejpohodlněji?

Dbejte na odpočinek. Nejlepším receptem, jak si zkrátit dlouhý let, je dopřát si před cestou dostatečný odpočinek. I když se vám podaří zajistit si co nejpohodlnější místo v letadle, všudypřítomný dunivý hluk motorů, hovory spolucestujících, pláč dětí bude osvěžujícímu spánku bránit. Pokud se před cestou dobře vyspíte, bude pro vás let mnohem snazší.

Pozor na uši i oči. Až třetina cestujících si při startu a přistávání stěžuje na problémy s ušima. Je to dáno změnou tlaku v letadle, který může způsobovat nepříjemné bolesti. Někdy pomůže žvýkání žvýkačky, cucání bonbónu. Doporučit lze také sprej s fyziologickým roztokem kuchyňské soli, který omezí vysychání nosní sliznice. Citlivým očím udělají dobře tzv. umělé slzy. Lidé, kteří nosí kontaktní čočky, by si je měli před letem vyndat. Podtlak na palubě může čočky nepříjemně tlačit na oční bulvy.

Proti oteklým nohám. Oteklé nohy jsou častým problémem při dlouhotrvajících letech. Předejít tomu lze tím, že čas od času vstanete a projdete se uličkou tam a zpět. Pomáhá také jednoduché cvičení. Pravou nohu narovnejte a kružte s ní v kotníku. Potom nohy vystřídejte. Opakujte každou nohou alespoň pětkrát. Proti ztuhlému tělu stačí dvě až tři minuty kroužit rameny střídavě dopředu a dozadu. Pamatujte na to, že na cestu je nutné se vybavit co nejpohodlnějším oblečením a obuví.

Hodně pijte. Základním pravidlem je vypít každou hodinu nejméně 150 ml tekutin, nejlépe obyčejné vody, minerálky, bylinkového čaje. Vyvarujte se sycených a nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou čaj, káva, cola. Pravidelné doplňování tekutin je dobrou prevencí proti bolesti hlavy, únavě a také bolestem v krku. Klimatizace a nedostatečná vlhkost vzduchu vysušují sliznice a usnadňují pronikání virů a bakterií do organismu, proto je důležité hodně pít.      

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432343
DnesDnes66
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2461
Tento měsícTento měsíc2461

Partnerské weby

apartman banner