Zápach z úst je delikátní záležitost, neboť okolí o něm většinou zdvořile mlčí. Statistiky uvádějí, že tento problém se v některou část dne týká až čtvrtiny dospělé populace. Jeho příčinou mohou být problémy trávicí soustavy, stejně jako špatná

ústní hygiena nebo některé potraviny, které jsou výživou pro bakterie vytvářející v ústech plyny. Mezi ně patří například česnek, kapusta, vajíčka a jiné. Rájem pro bakterie je i káva vypitá ráno na lačný žaludek nebo kyselinotvorné potraviny, například ovocné šťávy. Trvale „těžký dech“ mívají dlouholetí kuřáci. Jaké prostředky se proti zápachu z úst nabízejí?

Žvýkačky a mentolové bonbony jen problém s menším či větším úspěchem maskují, ale neřeší ho. Důležitá je správná ústní hygiena, pravidelné čištění zubů  po každém jídle, používání dentální nitě, ústní vody. Dentální hygienisté doporučují používání speciální škrabky na jazyk. Vhodné je vyhýbat se silně aromatickým potravinám, jako jsou česnek, cibule, kořeněné pokrmy, káva. Za přírodní osvěžovače dechu se považuje také listová zelenina. Z bylinek dokáží zlepšit dech petrželová nať, fenykl, kopr, z koření pak kardamom, skořice nebo hřebíček. Zastánci alternativní medicíny doporučují žvýkat anýzová nebo fenyklová semena a kmín. Ke zdravému dechu přispívá také dostatečný pitný režim, nejméně dva litry denně. Páchnoucí látky z dechu lze neutralizovat i čajem z máty.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505689
DnesDnes158
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3941
Tento měsícTento měsíc17035

Partnerské weby

apartman banner