V letním období dokáží pořádně znepříjemnit život, a to jak za slunečního dne, tak během klidné noci. I když jsou včelí nebo komáří bodnutí většinou neškodné, občas mohou vyvolat silné začervenání, otok a bolest. Jak bojovat s hmyzem a štípanci? Připomeňme

některé z efektivních přírodních způsobů.

Včely a vosy

Včely a vosy jsou tvorové více společenští, když je přitahuje vůně nebo barva. Usedají na místa, která si mohou plést s květem. Přilétávají rovněž, když jíte něco pro ně atraktivního, především sladkého. Pokud se bojíte žihadel, vyhýbejte se kosmetickým prostředkům, které voní po květech, noste tmavé oblečení a kuchyňské okno zabezpečte síťkou. Když na vás zaútočí, nedělejte rychlé pohyby, protože se tím vylekají a teprve pak začnou píchat. Bodnutí bývá bolestivé, uvnitř žihadla na jeho konci je nádržka s jedem dráždícím kůži. Jednotlivá bodnutí nejsou nebezpečná, pokud není člověk alergický na jed. Při bodnutí do jazyku, hrdla, místo rychle otéká.

Jaká se nabízí první pomoc? Pozorně odstraňte žihadlo pomocí nůžek nebo nehtů, ale nemačkejte nádržku s jedem, aby se nedostalo jeho větší množství do kůže. Pokud nemáte po ruce nic jiného, můžete použít trochu bláta, nejlépe hliněného, jílového. Když vysychá, vytáhne jed z rány. Kůži můžete natírat rozkrojeným kořenem póru, petržele nebo cibulí. Vetřete do rány rozdrobený a vodou navlhčený aspirin. Pomáhá i gel z listu aloe přiložený na ránu. Pokud však dostanete více žihadel, je třeba hledat neprodleně pomoc u lékaře.

Komáři

Za komáří bodnutí jsou zodpovědné samičky, které sají krev. Nepotřebují ji k přežití, ale jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček. Ke zmírnění otoku stojí za vyzkoušení jablečný nebo jiný kyselý ocet. Namočí se v něm chomáček vaty, který se přiloží na postižené místo. Někdo nedá dopustit na vepřové sádlo, kterým se potře před tím, než usedne k odpočinku na terase nebo ke grilování. Svědivost po komářím štípnutí zmírňuje stejně jako u vosího rozkrojená cibule přiložená na ránu. Nepříjemnou bolest zmírní i ledová voda, do níž přidáte lžičku jedlé sody. Díky svým antiseptickým vlastnostem dokáže infekci zabránit med nanesený na postižené místo. Je dobré vědět, že komárům nevoní vitamin B. Proto si zvedněte jeho hladinu v krvi například pivem, B komplexem nebo kvasnicemi. Rychlou pomoc, a to zejména na zmírnění svědivosti zasaženého místa, poskytne čerstvě vymačkaná šťáva z citronu. Z bylinek lze na ošetření štípanců použít odvar z máty peprné, heřmánku, bazalky nebo echinacey.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503727
DnesDnes526
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1979
Tento měsícTento měsíc15073

Partnerské weby

apartman banner