Člověk zná med přibližně 15 000 let. Před zhruba 8 000 lety začal chovat včely a zabývat se včelařstvím. Egypťané včely zbožňovali, neboť je považovali za oživlé slzy boha slunce Ra. Faraonům a členům jejich rodiny byl med dáván na jejich poslední

cestu do hrobu. Med nebyl používán jen jako potravina, ale také jako lék a zkrášlující prostředek.

Med a návaly. Ženský organismus v přechodu reaguje velmi silně na jakékoli změny hormonální rovnováhy. To má za následek nepříjemné pocity, návaly a závratě. Proti závratím může pomoci med - každé ráno nalačno a večer před spaním pomalu slízejte jednu lžíci medu.

Med a osvěžení. Jestliže vaše pozornost klesá, zkuste se osvěžit medem. Snězte dvakrát až třikrát denně dvě lžičky medu. Rychlého osvěžení docílíte, když do čerstvě vymačkané pomerančové šťávy rozmícháte lžičku medu. Také samotný med (čajová lžička během dne) dokáže člověka postavit na nohy. Důvodem je hroznový cukr, který se postará o rychlé zásobení energií.

Med a zdravý spánek. Med stimuluje tvorbu serotoninu, který tlumí aktivitu mozku a navozuje uvolnění a klidný spánek. Může také mírnit bolesti hlavy a neuralgii. Zpravidla se podává jedna lžička na skleničku teplého mléka či teplé vody. Med se v nápoji rozmíchá a pomalu vypije.

Med a sportovci. Med by měl být jedním ze základních článků výživy sportovce, což bylo známo již ve starém Řecku, neboť zlepšuje činnost srdce i svalů. Někteří sportovci užívají před závodem posilňující nápoj složený z půl litru citronové a pomerančové šťávy, sto mililitrů kondenzovaného mléka a třech lžic medu.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503712
DnesDnes511
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1964
Tento měsícTento měsíc15058

Partnerské weby

apartman banner