Čtenářka Miluška V. z Královéhradecka nás požádala: „Chodím na procházky a všude leží plno kaštanů. Prý se z nich dá udělat mazání na klouby. Máte recept?“

Podle některých doporučení se mají nasbírané

kaštany nejdříve na chvilku ponořit do vařící vody, aby slupka trochu změkla. Pak se nastrouhají na struhadle nebo je lze rozemlít na masovém mlýnku. Kaštanová hmota se vloží do zavařovací sklenice a zalije slivovicí. Tři týdny se nechá stát, ale každý týden se musí důkladně protřepat. Po třech týdnech se tekutina přecedí přes plátýnko a nalije do láhve, která se uzavřená uchovává na temném místě. Podle potřeby se tinkturou mažou svaly či klouby. Má protizánětlivý účinek a pomáhá při problémech s cévami, bolestech svalů a kloubů. Někdo ji používá i v případě dny, otoků a revmatických potíží.

Jiný recept místo slivovice zahrnuje lesní Alpu. Postup při výrobě mazání je obdobný.

Obsah dvou 200 ml lahviček se přelije do větší zavařovací sklenice a k tomu se přidá deset rozdrcených či rozmačkaných kaštanů. Směs se nechá louhovat zhruba tři týdny na chladném místě, obsah sklenice se občas protřepe. Vylouhovaná směs se následně přefiltruje přes látku do jiné uzavíratelné láhve. V případě potřeby se maže na bolestivá místa.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473013
DnesDnes418
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3428
Tento měsícTento měsíc4643

Partnerské weby

apartman banner