Problémy se slyšením v pouličním provozu, pocit, že partner, nebo lidé kolem vás špatně vyslovují, hlasité pouštění rádia či televize, na které si stěžují vaši sousedé. I to může být signál problémů s ušima.

Otestujte se

Jak je to s vaším sluchem, se můžete orientačně

dozvědět i z následujícího jednoduchého testu. K odpovědi „skoro stále“ si přiřaďte tři body, k odpovědi „často“ dva body. Jestliže odpovíte „příležitostně“, zapište si jeden body, za odpověď „nikdy“ nula bodů.

Pracujete v hlučném prostředí? Máte pocit, že většina lidí, s nimiž hovoříte, šišlá nebo šeptá? Stává se vám často, že neslyšíte různé zvuky v přírodě, jako je například štěbetání ptáků? Dovedete vždy přesně rozlišit, odkud zvuky přicházejí? Dělá vám problémy rozumět telefonickému hovoru? Vyhýbáte se společnosti z obavy, že nebudete schopni správně odpovídat? Stěžují si lidé z vašeho okolí, že pouštíte televizi nebo rozhlas příliš nahlas? Při dosažení nula až tří bodů si nemusíte dělat žádné starosti. Pokud jste dosáhli čtyř až devíti bodů,  měli byste zbystřit a možná se objednat na preventivní prohlídku k lékaři. Návštěvou ušního specialisty v případě dosažení devíti a více bodů se přesvědčíte, že zhoršování sluchu lze při včasném zásahu vždy řešit.

Nejčastějším onemocněním je zánět

Nejčastější nemocí ucha je zánět. Kdo jednou prožil zánět středního ucha, těžko zapomene na průvodní úmornou bolest. Většinou je za tímto problémem rýma nebo virový zánět horních cest dýchacích. V příhodně teplém a vlhkém prostředí ušního aparátu se pomnoží viry a napadnou sliznici. Ta reaguje otokem, a proto se tlačí na nejprostupnější cestu směrem ven přes ušní bubínek. Zánět středního ucha se téměř vždy projevuje horečkou, bolestmi, někdy je celá polovina tváře zarudlá a horká. Při bolestech ucha není radno do něj lít jakékoli lektvary či zasunovat tampony namočené do léčivých olejíčků. Nepraktikujte rady, které například vybízejí vkládat do ucha stroužek česneku, tím se může onemocnění ještě zhoršit a navíc znesnadnit práci lékaře. Zkuste tišit bolesti ucha obkladem. V podstatě by měl být spíše chladný, někomu může přinést úlevu vlažný nebo teplý obklad. Bolesti lze ulevit obvyklým sortimentem bylin, nasazovaných na záněty a nemoci horních cest dýchacích, vhodný je například eukalyptus, heřmánek. Při silných obtížích může lékař předepsat antibiotika. V souvislosti s antibiotiky je vhodné používat přípravky s obsahem Lactobacillus nebo Acidophillus, které vhodně upravují složení přátelských bakterií v zažívacím traktu.

Zdraví sice neohrožuje, ale potrápit může i mazová zátka, pro níž je typická tupá bolest spojená s tlakem. Lze ji odstranit speciálním ušním olejem z lékárny, avšak pouze za předpokladu, že se v uchu nenachází cizí tělísko, nebo se nejedná o žádné poranění. Do ordinace ušního lékaře je však třeba zamířit bez odkladu, když se sluch zhorší náhle a výrazně, jestliže se objevuje v souvislosti se závratěmi, pocitem tlaku v uších, s výtokem.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698807
DnesDnes135
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2325
Tento měsícTento měsíc13641

Partnerské weby

apartman banner