Mohou fungovat jako perfektní domácí medicína a zároveň si na nich pochutnáte, když potřebujete v nepříznivém počasí, v mrazivých dnech zahřát. Některé lahodné nápoje lze připravit jednoduše a rychle, jiné je

třeba mít v zásobě.

Horké nápoje

Ohnivá pálenka. Na ohnivou pálenku si připravte dvě rovné lžíce cukru, které nasypte do kastrolu, postavte na mírný plamen a míchejte tak dlouho, než vznikne karamel. Přidejte lžičku másla, dvě lžičky smetany a přiveďte k varu. Odstavte z plamene ze sporáku a přidejte dvě skleničky čisté vodky. Dejte opět na sporák a přiveďte k varu. Po jedné, dvou skleničkách se po celém těle rozlije příjemné teplo.

Rumový grog. Na plátky pokrájejte půl citronu. Do každého zapíchněte několik hřebíčků a rozdělte do dvou sklenic. Do kastrolku vytlačte šťávu z jednoho citronu, přidejte dvě lžičky medu, 150 ml rumu, špetku skořice a dvě skleničky teplé vody. Na sporáku zahřejte, aniž by se směs začala vařit. Pak vlijte do připravených skleniček.

Zahřívací čaje

Skořicový. Dvě lžičky usušených květů lípy a usušených malin zalijte půl litrem vařící vody. Po pěti minutách přeceďte, přidejte lžičku medu a špetku skořice. Pijte horké.

Zimní fantazie. Do džbánku dejte lžíci černého bezu, stejné množství lipového květu, macešky a zalijte dvěma skleničkami vařící vody. Přikryjte a nechte asi čtvrt hodiny odstát. Pak přeceďte a oslaďte malinovou šťávou. Každou hodinu si dopřejte půl skleničky. Je to výborný nápoj na zahřátí, ale také na posílení imunity, proti horečce.

Teplé koupele

Hrst usušených kopřivových listů zalijte litrem horké vody, přikryjte a nechte stát nejméně deset minut. Pak přeceďte a vlijte do hlubší mísy nebo lavoru. Doplňte horkou vodou v takovém množství, abyste v ní mohli ponořit chodidla po kotníky. Ve vodě relaxuje, až do jejího ochlazení.

Chodidla můžete rozehřát také v roztoku kuchyňské soli, stačí rozpustit tři lžíce soli na tři litry vody.

(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698764
DnesDnes92
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2282
Tento měsícTento měsíc13598

Partnerské weby

apartman banner