...máme horečku. Při zvýšené teplotě, nachlazení věnujeme pozornost stravě. Musí být výživná, bohatá na vitaminy a zároveň lehce stravitelná. V prvních dnech je obvyklým průvodním jevem nechutenství. Platí zásada, že nemocný se nemá do jídla nutit. Důležité je podávat větší množství tekutin, až 2,5 l denně. Při poklesu teploty postupně zařazujeme masové vývary

se zavářkou, jemná kašovitá jídla bohatá na bílkoviny, jako jsou například vejce, tvaroh, libové maso, vynecháme tučná a kořeněná jídla.

...zlobí žaludek. Při gastritidě, žaludečních vředech doprovázených zvýšenou žaludeční kyselinou, k zažehnání trávicích potíží pomáhá šťáva ze syrové brambory. Jeden a půl sklenice se pije třicet až čtyřicet minut před jídlem.

...bolí hlava. Pomůže sáček s ledem přiložený na spánky. Můžete si uvařit i chutný bylinkový nápoj, bolesti při migréně pomůže tlumit čaj z oregana nebo majoránky. Úporným bolestem hlavy v důsledku přepracovanosti, nadměrného stresu také uleví masírování spánků citronovou kůrou.

...máme kašel. Na bronchitidu a kašel používali naši předci posilující nápoj z anýzu. Jedna polévková lžíce rozdrcených plodů se zalije sklenicí vařící vody a nechá vyluhovat asi dvacet minut. Tato medicína se užívá třikrát až čtyřikrát denně po jedné až dvou lžících.

jsou nohy unavené. Blahodárné osvěžení přinese bylinná koupel. Voňavá mateřídouška, eukalyptus povzbudí krevní oběh, na bolesti kloubů a svalů je ideální jírovec maďal, dubová kůra sníží potivost a nepříjemný zápach nohou. Při křečových žilách lidová medicína doporučuje dvakrát denně natírat nohy vinným nebo jablečným octem, našim prababičkám se osvědčilo přikládat na ně obklady z kysaného zelí.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504559
DnesDnes191
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2811
Tento měsícTento měsíc15905

Partnerské weby

apartman banner