Bolest zad je jedním z nejčastějších onemocnění, v současnosti je na druhém až třetím místě příčin pracovní neschopnosti. Odborníci se shodují v jednom - moc sedíme, vozíme se, létáme, odstranili jsme těžkou práci a nedokážeme ji nahradit systematickým cvičením a sportem. Málo se

staráme o to, abychom si vypěstovali dostatečnou oporu, silné svaly. Intenzivní duševní práce, práce v sedě a ve stoji, nervové vypětí, stresy, dlouhodobé fyzické odlehčení - to všechno způsobuje, že se snižuje schopnost člověka ovládat svoji páteř v situacích, které si vyžadují její náhlý pohyb i větší zatížení.

Proč nás bolí?

Víte, že držení těla má velký vliv na výskyt bolestí zad? Jsou to především vynucené, nepřirozené a dlouhotrvající polohy, které nesprávně a nerovnoměrně zatěžují jednotlivé složky pohybového aparátu. Například nízký pracovní stůl a s tím i nesprávné držení trupu, nebo práce s horními končetinami zdviženými dlouhý čas, nesprávné zdvíhání těžkých břemen v maximálním předklonu bez ohnutí v kolenou, sezení v křesle nesprávné výšky bez dobré opory zad. Také nedostatečná tělesná aktivita zvyšuje riziko výskytu problémů se zády. Při dobré fyzické kondici je svalový aparát dostatečně silný a přiměřeně pohyblivý a i rehabilitace je v takových případech rychlejší.

Odpočinek je důležitý

Přemýšlíte o tom, proč vám bolest zad tak často znepříjemňuje život, když vaši vrstevníci, kamarádi tenhle problém neznají, i když mají těžkou práci? Odpověď je jednoduchá, na bolest zad mají částečně vliv psychické a emocionální faktory. Mnozí lidé s těmito těžkostmi jsou vystaveni velkému stresu. Je dokázané, že v určitých případech hraje psychika v souvislosti s bolestmi zad důležitou úlohu. Například zvýšené napětí svalstva je důsledkem potlačovaných emocí a častěji se lokalizuje do oblasti hlavy a šíje. Rozvoj a výskyt těchto obtíží může souviset s náladou člověka, také držení těla ji vyjadřuje. Všimněte si, že při stresu, smutku, nerozhodnosti, v depresi jsou ramena povislá. Někdy samozřejmě nešikovný pohyb může být podnětem, který vyvolá nepříjemné těžkosti. Kdykoli budete v psychické nepohodě, projeví se to i na fyzické dysfunkci. Bolest zad může být projevem protestu těla proti stresu, tělo si žádá odpočinek. Proto je vhodné si dopřát kvalitní spánek, několik dnů volna, postarat se o psychickou rovnováhu.

Jak zůstat aktivní

I při sedavém zaměstnání se lze účinně starat o zdraví zad. Zkuste se každou hodinu zvednout od stolu. Jděte se projít, uvařit si kávu, dojít na toaletu, čerstvý vzduch, trochu tělo protáhnout jednoduchými cviky. Místo výtahu používejte schody, choďte co nejčastěji pěšky. Ideální relaxací je posezení na velkém balančním míči, nebo si alespoň záda opřít o menší míček, tzv. overball. Půlhodina chůze denně, svižná procházka zlepší nejen kondici, ale i náladu. Soustavné zatěžování pravidelnou, cílenou a podle druhu zaměstnání upravenou tělesnou aktivitou je nejspolehlivější způsob, jak předejít ochabnutí a vzniku vertebrogenních (kosterního systému) onemocnění.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698794
DnesDnes122
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2312
Tento měsícTento měsíc13628

Partnerské weby

apartman banner