Dvacátého šestého listopadu 1922 otevřel egyptolog Howard Carter hrobku mladičkého egyptského krále Tutanchamóna (zemřelého kolem roku 1340 př. n. l.) a vyrušil jej tak z tři tisíce let trvající ho věčného spánku.
“Vidíte něco?“ ptal se jeho mecenáš lord Carnarvon.
„Ano, nepředstavitelné věci!“ zvolal Carter při pohledu na poklady uložené v hrobce spolu s faraónovou mumií ve zlaté pohřební masce.

Zhruba o čtyři měsíce později Carnarvon v Káhiře ve věku 57 let zemřel. V okamžiku, kdy ho trýznily blouznivé představy o ptáku drásajícímu jeho tvář, se celá Káhira kvůli výpadku elektrického proudu zahalila do tmy a jeho pes v daleké Anglii zavyl a klesl mrtev k zemi. Tato událost zavdala příčinu k šíření různých fám o kletbě. Začalo se říkat, že Carter našel v hrobce nápis:“Smrt na rychlých křídlech přiletí ke každému, kdo vyruší faraóna z věčného spánku“ – což byla jasná narážka na bohyni Nekhbet, zobrazovanou v podobě supa. V hrobce u mumie se našlo několik jejích vyobrazení a v den otevření pohřební komory se nad náhrobkem vznášel veliký pták.

Po uplynutí sedmi let od otevření hrobky zůstali naživu jen dva ze třinácti Evropanů, kteří se zmíněného aktu tehdy zúčastnili, a do roku 1940 zemřelo „nepřirozenou smrtí“ celkem 25 lidí, kteří se nějakým způsobem podíleli na pracích kolem této hrobky.

Ředitel oddělení antických památek Káhirského muzea nebyl v roce 1966 příliš nakloněn myšlence přepravit cenné předměty z Tutanchamónovy hrobky na výstavu do Paříže. Při cestě z jednání, kde byly jeho námitky přehlasovány, se zabil při automobilové nehodě. Jeho nástupce, dr. Gamal ed-Din Mehrez, zemřel v roce 1972 právě v den, kdy byla zlatá Tutanchamónova maska odeslána z Káhiry na výstavu do Londýna. Bylo mu 52 let.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433496
DnesDnes490
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3614
Tento měsícTento měsíc3614

Partnerské weby

apartman banner