K nejslavnějším hrobkám na světe bezesporu patří egyptské pyramidy, které stojí nedaleko Káhiry a pohřební komory v Údolí králů poblíž Luxoru. Zajímavé je, že starověcí Egypťané používali pro výraz „hrobka“ stejné slovo jako pro „dům“. Christine El Mahdyová v knize Mummies, Myth and Magic in Ancient Egypt (Mumie, mýty a magie ve starověkém Egyptě) píše:
„Člověk měl dům za svého života a měl dům i po smrti. Egypťané věřili, že přežití těla by lo potřebné pro přežití dalších složek lidské bytosti, které byly označeny jako Ka, Ba a Ach. Ka byl duchovní dvojník hmotného těla a sdílel s ním jeho očekávání, touhy a potřeby. Po smrti opustil tělo a obýval hrobku. Jelikož Ka potřeboval všechno, co za svého života měl živý člověk, věci uložené v hrobce sloužily především k uspokojení jeho potřeby. Ba by se dal přirovnat k charakteru či osobnosti člověka a býval zobrazován jako pták s lidskou hlavou. Ba vstupoval do těla při narození a opouštěl ho při smrti. Ach, tedy třetí složka, vycházel z mumie, když nad ním byla pronášena magická zaříkávadla. Ach obýval svět bohů.“
Tím, že Egypťané dělili lidskou bytost na tři části, „předběhli“ starověké řecké filozofy, podle kterých se člověk skládal ze dvou částí – těla a duše, která si uvědomuje svou existenci. Od té doby mnoho lidí věří, že takovou duši mají.

Proč jsou lidé tak zaujatí smrtí? Odpověď na to dává doktor E. O. James v knize Prehistoric Regilion (Prehistorické náboženství):
„Ze všech událostí, s nimiž se člověk setkával, byla smrt nejvíce znepokojující a zničující. Není tedy překvapivé, že kult mrtvých měl v lidské společnosti tak významné místo a hrál nezastupitelnou roli už od jejího počátku.“
(kýr)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2378686
DnesDnes544
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden1484
Tento měsícTento měsíc6115

Partnerské weby

apartman banner