Že bychom měli v létě jíst lehce stravitelná jídla, asi všichni víme. Ono si naštěstí tělo řekne, co potřebuje, a tak na to prostě dostaneme chuť. Třeba na melouny…

Meloun je díky vysokému

obsahu vody výborný zavodňovací zdroj pro organismus, je navíc močopudný. Využívá se při léčbě ledvinových potíží, pomáhá stabilizovat poměr vody a soli v organismu. Obsahuje téměř 91 % vody, ale také vitaminy C, A, B1, B2, B6, PP, dále karotenoidy, draslík, trochu sodíku a hlavně - 100g dužiny má jen 100 – 140 kJ, takže neobsahuje téměř žádné kalorie. Cukr se v něm nachází v podobě fruktózy.

Výborný prostředek na úzkost

Pomocí vitaminu B6, jenž je v melounu obsažen, vytváří lidské tělo mozkové látky (nervové mediátory), například serotonin, melatonin a dopamin, které podle některých průzkumů pravděpodobně tělu pomáhají zvládnout úzkost a paniku. Vitamin C zase pomáhá zlepšit obranyschopnost imunitního systému proti infekcím a virům. Jak je známo, tento vitamin stimuluje organismus a chrání tělo před volnými radikály.

Draslík je důležitý pro udržení vody v těle a nachází se ve všech buňkách. Lidé s nízkou hladinou draslíku trpí svalovými křečemi.

„Do melounu nevidíš…“

Jak při nákupu poznáme, že je meloun zralý? Poklepeme jej prstem, a když je zralý a v dobrém stavu, vydává dutý tón. Pozor - příliš dutý zvuk ale naznačuje přezrálost. Dobrým vodítkem je také suchá stopka, která znamená, že je meloun zralý.

Vodní melouny dosahují váhy až 15 kg, nejtěžší známý vážil více než 120 kg.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500762
DnesDnes411
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3452
Tento měsícTento měsíc12108

Partnerské weby

apartman banner