Vysoko nad hlavní silnicí spojující Liberec se Cvikovem se pyšně vypíná zámek Lemberk. Vznikl přestavbou původní templářské komendy a sídla svatořečené Zdislavy, prastarého hradu Lvová. Tuto slavnou obyvatelku dodnes v okolí připomíná několik míst, například

zázračná studánka, jejíž kouzelné účinky znala a využívala při svém léčení chudých. Místní lidé ji využívají dodnes.

Památka slavné rodačky je v kraji stále velmi ctěná, jak jsme se o tom přesvědčili v blízkém Jablonném v Podještědí. „Paní Zdislava je takovým dobrým patronem kraje. S jejím jménem je v okolí Lemberka a Jablonného spojeno mnoho míst. A také záchranu před některými pohromami, které se jako zázrakem kraji vyhnuly, staří kronikáři přičítají právě svaté Zdislavě,“ svěřil se před zdejším sta let starým chrámem sv. Vavřince a sv. Zdislavy Karel Votrubecký z nedalekých Mařenic.

Přízraky popravených rytířů

Lemberk však nebyl v minulosti pro lidi vždy jen přívětivým místem. Podle jedné ze zaznamenaných a po generace přenášených legend nese jedna skála nedaleko hradu jméno Duhový kámen, údajně podle barev drahokamů, které jsou v ní ukryty. Poklad však chrání před zlatokopy skupina skřítků a gnómů, kteří zatím dokázali od tohoto úmyslu každého hledače odradit. Někdy i za cenu poněkud bolestivou.

Ještě větší nebezpečí však lidem žijícím ve středověku hrozilo od rytířů templářského řádu, kteří kdysi na hradě Lvová sídlili. Podle práce historika A. A. Gluckseliga „Illustriete Chronik von Bohmen“ zde měla sídlit templářská komenda. Podle jedné z pověstí byli rytíři po zrušení a zákazu svého řádu ve sklepeních Lemberka popraveni. Proto se tu mají jedenkrát za rok, vždy o Dušičkách, zjevovat jejich přízraky, jak kráčí kolem hradeb ve svých typických bílých pláštích s červenými kříži a s uťatými hlavami pod paží. Nedaleko hradu na lesním palouku duchové pokleknou a vykonají děsivou temnou zbožnost. Kdo se je v té době pokusí ze mše vyrušit, zahyne bídnou smrtí.

Co skrývají tajné chodby?

V jednom z hradních sálů, v tom, kde jsou vymalovány výjevy z Ezopových bajek, se občas ozývá nevysvětlitelný dětský pláč. Naopak v zámecké kapli i na půdě paláce se zase podle svědectví ozývají těžké dunivé kroky. Problém je ale v tom, že pokud by chtěl někdo chodit tuto dlouhou trasu, musel by projít nejméně dvěma zdmi.

Pod zámkem je také schované historické podzemí. Jen samotná vytesaná vodní štola s pramenem měří 35 metrů a stejně dlouhá je i štola, ve které se kdysi těžila železná ruda. Třetí tajná, úniková, chodba prý vede na hrad až z kostela svatého Vavřince v Jablonném. Není tedy divu, že už od středověku se v okolí vypráví o tajemném podzemí pod Lemberkem, kde se mají schovávat úžasné poklady, snad i templářské zlato.

Text a foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469879
DnesDnes294
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden294
Tento měsícTento měsíc1509

Partnerské weby

apartman banner