Jarní a letní sezona pro vášnivé zahrádkáře znamená nejen radost, ale také mnohá nebezpečí. Zatímco drobné oděrky či řezné rány se poměrně rychle zacelí, při práci hrozí také nebezpečí nepříjemných poranění očí. Proto je potřeba při práci na zahrádce oči chránit. O nebezpečí a prevenci hovoří specialista oboru oftalmologie MUDr. Petr Novák z nemoc nice Na Homolce:
„Jarní a letní práce jsou spojeny s prostřihem, sázením, přihnojováním. K poranění očí při nich dochází mechanicky i chemicky. Jednoduchá pomůcka - kvalitní ochranné brýle přitom mohou většině poranění zabránit nebo alespoň omezit případné následky. Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky, například při drcení odpadu. Stejně nepříjemný může být prach či poletující zrnka zeminy v oku. Ještě závažnější je pak zcela jistě zasažení očí například chemickým postřikem, při míchání hnojiv nebo prostředků na hubení hmyzu. Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti okamžitě navštívit oční pohotovost.“

Dr. Novák dále poukazuje na to, že je třeba seznámit se s tím, zda rostliny, s nimiž zacházíme, jsou či nejsou toxické. V žádném případě pak není dobré si potřísněnýma rukama utírat tvář nebo mnout si oči. Nebezpečí může hrozit i při zastřihování rostlin - nebezpečím není jen odlétnutí třísky či trnu do oka, ale i možnost poleptání rostlinnými šťávami. Neopatrnost při takové činnosti může znamenat nejen několik týdnů pracovní neschopnosti, ale také nebezpečí trvalých následků, jež je nutné řešit operací. (mav)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476974
DnesDnes165
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3315
Tento měsícTento měsíc8604

Partnerské weby

apartman banner