Vánoce jsou vyvrcholením té části roku, kdy denního světla stále ubývá, a to až do zimního slunovratu, který nastává 21. nebo 22. prosince. Děsivé období narůstající tmy konečně střídá období, kdy světla bude naopak přibývat, a tento vzácný a magický okamžik je třeba v každém případě využít.
Kupodivu náš nejpopulárnější vánoční zvyk, strojení stromečku, nemá kořeny v nijak hluboké minulosti. V Čechách jako první ozdobil zelený smrček ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich až roku 1812 a pro své přátele pod něj nachystal vedle jesliček drobné dárky. A tak je tomu dodnes.
Tradice „něčeho zeleného“ nejspíše jako příslibu budoucího, byť zatím vzdáleného jara, ovšem přežívá víc jak dva tisíce let. Jako první s ní zřejmě začali Keltové, kteří zdobili své příbytky zeleným jmelím na ochranu proti nečistým silám. Věšívali ho nad dveře a nejúčinnější bývalo to, které na podzim z dubu odsekl druid zlatým srpem. Jeho pomocníci museli jmelí zachytit do kusu bílého plátna, kdyby se dotklo země, svou zázračnou moc by ztratilo. A protože bílé kuličky jmelí jsou lepkavé, přisuzuje se mu také moc udržet svazek mezi dvěma lidmi opačného pohlaví – pokud se pod ním políbí.
Kromě zeleného, přírodního jmelí, je velmi oblíbené jmelí zlaté. To, které se prodává na vánočních trzích, prodejci obarvili příslušnou barvou, Keltové však věřili na pravou zlatou ratolest. Vzniká tak, že se zelené jmelí nechá na svém místě viset po celý rok a postupně na vzduchu zlátne. Za zelené se vymění zas až za rok. Přejeme vám, ať právě u vás ožívají ty nejkrásnější tradice a ať je předáváte dál dalším pokolením. Krásné svátky a šťastný vstup do dalšího roku.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432852
DnesDnes575
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2970
Tento měsícTento měsíc2970

Partnerské weby

apartman banner