Opilcovo ráno není zrovna záviděníhodné. Organismus nestačí zpracovat množství alkoholu a než ho játra odbourají, dostává se do krve. Pokud se nedoplňují tekutiny, může dojít k částečné dehydrataci. Po větším množství požitého alkoholu se většinou dostavují bolesti hlavy, závratě, žaludeční nevolnost, dochází ke snížené schopnosti soustředění. Co dělat, abychom nepříjemnému stavu předešli?
Před oslavou. Před večírkem je dobré si dopřát vitaminovou bombu. Může to být multivitaminová šumivá tabletka rozpuštěná ve vodě, vitamin C nebo B komplex. Před pitím se doporučuje vydatně posilnit, nikdy nepijeme na prázdný žaludek.
Během oslavy. Nemícháme nápoje. Jestliže večírek začínáme sklenkou vína, je lépe zůstat u ní. Nikdy nemícháme pivo a tvrdý alkohol. Během večera je dobré hodně pít, občas prokládat alkohol skleničkou minerální vody. Destiláty vždy zapíjíme trochou vody či minerálkou.
Ráno. I když nemáme po veselém večírku na nic chuť, dobré je se vydatně nasnídat. Jídlo zmobilizuje trávicí systém, který se zbytku alkoholu rychleji zbaví a navíc zvedne hladinu cukru v krvi. Tím zabráníme malátnosti a pocitu nevolnosti. Někomu udělá dobře vydatný vývar, někdo dá přednost česnečce, jiný nedá dopustit na pytlíkovou polévku. Kdo do sebe nic z toho nedostane, měl by tělu dodat alespoň tekutiny, zkusit to s mlékem, mléčným nápojem. Dobrý je čaj ochucený medem, z bylinkových čajů lze doporučit takové, které blahodárně působí na žaludek či žlučník. Můžeme vyzkoušet heřmánkový, mátový nebo kopřivový.
Bolest hlavy. Tu je nejlépe zaspat, nebo vyrazit za čerstvým vzduchem. Běžně dostupné léky na bolest hlavy mohou dráždit žaludek. Pozor na kávu. Na jednu stranu může postavit na nohy, ale na druhou odbourává z těla vodu a prohlubuje dehydrataci.
(es)

DODATEK
Lehká až střední opilost se projevuje tím, že člověk ztrácí zábrany, má omezený postřeh, může být agresivní, ale také hodně zábavný. Když je v krvi více než 1,5 promile alkoholu, zpravidla to u opilce vyvolává impulzivní reakce, nekoordinované pohyby a také sklon k násilí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433639
DnesDnes633
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3757
Tento měsícTento měsíc3757

Partnerské weby

apartman banner