Víte, jak Silvestr ke svému jménu přišel? Tento poslední den v roce vděčí za své pojmenování církevnímu hodnostáři papeži Silvestru, který žil téměř na počátku prvního tisíciletí.
Silvestr byl římským papežem v letech 314 až 335, v době raně křesťanské. Měl dost výrazné postavení a podle legend dostal od Konstantina Velikého darem část Říma. Proto je dneska Vatikán majetkem papežů. Zda byl Silvestr takový, jak si jej dnes představujeme, už těžko zjistíme. Pravdou však je, že měl blízký vztah k císaři Konstantinovi, který byl milovníkem krásných žen a dobrého vína, takže mohl mít i sklon k veselosti.
Papež Silvestr měl údajně zemřít 31. prosince 335 a byl ihned prohlášen za svatého. Do kalendáře bylo jméno Silvestr zaneseno církevním systémem až v roce 813 jako vzpomínka na jeho odchod z pozemského života. Jméno je tak součástí gregoriánského kalendáře, který tímto dnem končí. Jeho předchůdcem byl kalendář římský, jehož letopočet vzniku není znám, ale ještě v době založení Říma měl tehdejší rok méně dnů a pravděpodobně jen deset měsíců. Vysvětluje se to tím, že tehdejší obyvatelé nepotřebovali dva tuhé zimní měsíce měřit časem, protože zimu vesměs prospali ve svých obydlích, tak jako některá zvířata, takže jim rok pravděpodobně začínal až březnem. Teprve římský král Numa Pompilius měl přidat leden a únor a upravit i počet dnů. Až papež Inocenc XII. roku 1691 určil 1. leden jako první den roku. K tomuto systému se postupem přidávaly další národy. Přesto existuje řada náboženství, která dodržují své vlastní, většinou pohyblivé svátky příchodu Nového roku. Židé a muslimové se řídí datem údajného stvoření světa. Z jiného data vychází církev pravoslavná, slunečním rokem se řídí národy východní Asie.
(rie)

DODATEK
Příchod nového roku vítají miliony lidí téměř celého světa. Jako první pozvedají číše na Novém Zélandě a na tichomořských ostrovech Fidži. Když si Češi přejí o půlnoci vše nejlepší do příštího roku, v USA se na koenc starého teprve připravují.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457400
DnesDnes526
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden526
Tento měsícTento měsíc8346

Partnerské weby

apartman banner