Angína je většinou označována za onemocnění bakteriálního původu. Kromě krčních mandlí, které mají za úkol chránit organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu, postihuje také nejbližší okolí, kterým je kořen jazyka a přilehlá část hltanu. Jde o běžné onemocnění, které je přenosné kapénkovou infekcí, šířící se vzduchem. Tato nemoc velmi často napadá osoby s oslabeným imunitním systémem, především děti školního věku, které bývají infikovány svými spolužáky. Člověk, který má ve svém organismu skryty choroboplodné zárodky angíny, nemusí mít žádné projevy tohoto onemocnění, ale i přesto je bacilonosičem. Právě proto se angíně nevyhnou ani dospělí a staří lidé. Největší riziko onemocnění bývá v chladných měsících roku a v době náhlých klimatických změn.
Propuknutí prvních příznaků je často spojené s nepříjemným škrábáním v krku, potížemi s polykáním a ucpaným nosem. Nemocní mají potíže s příjmem potravy, který je pro ně bolestivý. Objevit se může horečka, typické je zarudnutí patra a zduření mandlí. U malých dětí se mohou objevit bolesti břicha, těžkosti s dýcháním a zvracení.
Jakmile máte podezření na angínu, je potřeba vyhledat lékaře, protože přechozená angína může způsobit mnoho komplikací. Nejčastěji bývají aplikována antibiotika. Účinná v boji s bolestí jsou také různá kloktadla a Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Doba působení je třicet minut. Po dobrání antibiotik je vhodné přejít na potraviny, které obnovují střevní mikroflóru, doporučují se například jogurty.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452227
DnesDnes134
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden134
Tento měsícTento měsíc3173

Partnerské weby

apartman banner