Opravdovým unikátem (a jednou z nejstarších knih světa) je známá Kniha proměn. Patří mezi pět nejdůležitějších čínských posvátných knih, údajně vznikla před 4000 – 5000 roky. Čím více je podrobována vědeckému zkoumání, tím více nás uvádí v úžas.
Při troše obrazotvornosti zjišťujeme, že koresponduje s Tarotem či astrologií. Je využívána nejen k věštění, ale i v politice, obchodech, ve finančnictví, psychologii nebo v diagnostice. Pracuje na principu znamení jin a jang, která tvoří jakýsi bizarní vesmírný kód. Vyjadřují ženský a mužský princip, tmu a světlo, noc a den, zápor a klad, vlhko a sucho, Měsíc a Slunce, číslice 0 a 1. Stručně můžeme říci, že posvátnou knihu tvoří „vzorec“ 64 hexagramů.
Kniha proměn je (podobně jako geniální indické palmové věštírny) zakódovaným systémem univerzálního moudra, pradávným počítačem taoistické moudrosti. Konfucius o Knize proměn řekl: „Ve věku padesáti let jsem ji začal studovat, díky ní jsem poznal vůli nebes.“ Velkým pomocníkem byla i německému teologovi a sinologovi Richardu Wilhelmovi, který bádal přímo v Číně a v roce 1899 pořídil její překlady. Údajně spolupracoval s jedním z posledních taoistických učenců v Číně. Otec psychoanalýzy Carl Gustav Jung byl knihou doslova nadšený. Po celý život ji používal jako respektovaného pomocníka k řešení nejobtížnějších situací. Existují nejrůznější verze této knihy, nejstarší je kamenná, byla vysekána do 64 kamenných desek na příkaz císaře. Unikátní hedvábná verze byla nalezena v Číně při archeologických výzkumech na počátku sedmdesátých let minulého století. V hrobce význačného hodnostáře byl text uchován v lakované dóze na hedvábí.
Pokud ale očekáváte přesně cílené rady, jste na omylu. Kniha proměn vychází z liberálních taoistických pouček: věci nejsou konstantní, na základě dobré rady je můžeme měnit, vyvarovat se chybných kroků. Tím pádem změníme i svůj život k lepšímu. Jde vlastně o dosažení potřebné harmonie. A harmonie rovná se úspěch. Kniha proměn nemá ráda spěch a ukvapenost, studuje se celý život. Klade nám pokaždé důležitou otázku: Jsme schopni se změnit?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433438
DnesDnes432
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3556
Tento měsícTento měsíc3556

Partnerské weby

apartman banner