Vstupujeme do roku 2014. Jaký asi bude? Numerologové by určitě z řeči čísel leccos vypočítali. Někdo má rád roky sudé, jiný liché. Pro mě byla vždy zásadní sudá léta – narození, svatba, narození syna, kolaudace rodinného domku atd. Je ovšem pravdou, že často byly události těchto let vyváženy čímsi kladným a současně záporným. Tak třeba v roce 2002 jsem byl jmenován ředitelem a současně vlivem povodní prakticky přišel o dům na Berounce.
No a je tu zase sudý rok. Co přinese? Naučili jsme se už po několik let říkat, že ve společnosti je blbá nálada. Ale ono je to hodně v nás samotných. Necháváme se permanentně otravovat, odnaučili jsme se radovat i z maličkostí a ostatních lidiček kolem nás.
Tento rok určitě zase přinese čtyři roční období. Jaro, kdy se duše tetelí a srdce naplňuje očekáváním. Léto, kdy i ti zkřehlí pookřejí a dají šanci novému přátelství, lásce ke svým bližním. Podzim, jehož barvy zalahodí oku a člověk najednou trošičku bilancuje a sklízí plody své práce. Zima, která dává odpočinout, člověk se zastavuje, aby pochopil, že není na světě sám.
Přál bych všem po celý rok slunce v duši, radost v srdci a úsměv na tváři. Mužům, aby se nestyděli ženám pomáhat. Ženám, aby vždy pochválily své muže, i když to není vždy pomoc stoprocentní podle jejich představ. Dětem, aby ctily své rodiče. Rodičům, aby dokázali chápat své děti. Nezaměstnaným, kteří opravdu chtějí pracovat, aby našli uplatnění. Politikům, aby sloužili svému národu. Občanům, aby politiky řádně kontrolovali a připomínali jim jejich sliby. Bohatým, aby poctivě rozmnožovali své bohatství a pomáhali těm skutečně potřebným. Nemocným brzké uzdravení, nešťastným kupu štěstí, zamilovaným trvalou lásku…
Tedy jaký že ten rok 2014 bude? Inu takový, jaký si ho sami uděláme. Vypůjčil jsem si jeden z tátových citátů: „Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Já bych snad jen dodal: Mějme dobrou náladu všichni. Pak nebude mít nikdo důvod být naštvaný. Krásný rok 2014.
Jiří Werich Petrášek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454079
DnesDnes113
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1986
Tento měsícTento měsíc5025

Partnerské weby

apartman banner