Zní to neuvěřitelně, ale podle výzkumů až 25 % populace trpí chronickými bolestmi hlavy. Bohužel si na ni stěžují více ženy než muži. Tyto bolesti mohou mít nejrozmanitější tělesné a duševní příčiny. Patří k nim přetížení nebo stres, začínající změna počasí, horečnaté onemocnění nebo problémy s trávením, menstruace, pravidelné přetížení očí apod.
Úprava stravy. Je třeba upravit jídelníček, zejména ve prospěch potravin bohatých na hořčík, vápník a vitaminy skupiny B. Bohatými zdroji jsou mléko a mléčné výrobky, banány, meruňky, ořechy, semena, listová zelenina… Bolesti hlavy a migrénu může odstranit i pravidelná konzumace ovesných vloček a celozrnných výrobků, a také zvýšená konzumace česneku.
Pozor na některé potraviny. Existují tzv. „vyvolávače“ bolestí hlavy, ke kterým patří čokoláda, víno, nápoje obsahující kofein, sýry s výraznou chutí, uzené maso, sardinky, fermentované potraviny včetně sójové omáčky. Když zjistíte, že vás po určitém jídle bolí hlava, pak nejlepším způsobem, jak bolesti předejít, je tomuto jídlu se prostě vyhnout.
Bolest hlavy může být také v přímé relaci se spotřebou soli. Určitě bude prospěšné omezit konzumaci konzervovaných pokrmů a polotovarů, uzenin a uzeného masa, slaných oříšků, chipsů a podobně.
Pitný režim. Z vlastní zkušenosti vím, že mě bolest hlavy přepadá, pokud nemám možnost dostatečně pít. Dbejte na pravidelný pitný režim a vypijte denně alespoň dva litry vody.
Léčivé byliny. Bolest hlavy se dá dobře zvládnout i mnoha přírodními prostředky. Uklidňující účinky mají některé bylinkové čaje, např. mátový, heřmánkový, dobromyslový či meduňkový.
(žuk)

RADA SPIRITU
Z babiččina receptáře můžete vyzkoušet obklad z naklepaného listu hlávkového zelí, který přiložíte na bolestivé místo na hlavě - spánky, čelo - a asi patnáct minut budete odpočívat.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452242
DnesDnes149
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden149
Tento měsícTento měsíc3188

Partnerské weby

apartman banner