Mayové - stará civilizace vládnoucí po dlouhá staletí ve Střední Americe (počátek této civilizace se datuje do období cca 2500 př. n. l., ovšem objevují se i hypotézy o mnohem starším počátku, a to už v období 3600 př. n. l., čili zhruba ve stejné době, kdy začala vzkvétat civilizace v Egyptě, která je ale s největší pravděpodobností ještě starší – pozn. autora), kde jejich říše v 8. století dosahovala velikosti dnešního Německa a rozprostírala se od poloostrova Yucatan až po severní části Hondurasu. Následoval však pozvolný pád a pak se Mayové doslova ztratili.
Mapa mayské říše
V současnosti se stále vedou spory o tom, k čemu mohlo v této starodávné říši Mayů dojít, že to vedlo k zániku této civilizace. Úplný zánik mayské civilizace se vesměs datuje na konec 9. století n. l. (některé zdroje jej prodlužují až na konec 17. stol., což se ale nezdá moc pravděpodobné, spíše se mohlo jednat o přežívající zbytky této civilizace, ovšem už ne mayské říše) s tím, že několik jedinců může nést geny těchto původních Mayů i v dnešní době, tedy 21. století (tito lidé se pak k této civilizaci hlásí jakožto její pokračovatelé a mnozí z nich se hrdě označují za potomky Mayů).
Co se tedy mohlo stát?
Majestátná mayská říše vzkvétá a za pomoci přízně bohů zajišťuje i dostatečný blahobyt pro svůj lid. Jednoho dne však dny rajské komunity berou za své. Říše, která v mnohém předběhla dobu, míří do záhuby! Mayové jsou skvělí proroci, a přestože pravděpodobně tuší zánik své mocné civilizace, nikterak se nebrání. Naopak nechávají svá honosná města ladem a náhle mizí neznámo kam. Ovšem jsou zde jiné otázky, které nedávají vědcům a badatelům spát ještě mnohem více než to, jak mayská říše zanikla. A to, kde tkví jejich kořeny a hlavně kde berou své výjimečné schopnosti?
Kde a kdy se tedy mayská civilizace zrodila?
Tato prastará říše vzniká přibližně kolem roku 2500 př. n. l. (hovoří se ale i o mnohem starším původu), a je tak zřejmě nejstarší vyspělou civilizací celé Ameriky. Mayové jsou možná první a jedinou civilizací, která užívá opravdové písmo v celé předkolumbovské Americe. Tato záhada trvá i nadále, protože proč právě jejich hieroglyfy jsou schopny vyjadřovat slova i rozličné zvuky?
Mayové (společně s Aztéky, Inky a Olméky) jsou považováni za jedny z nejvyspělejších a zároveň nejtajemnějších civilizací celého amerického kontinentu a zároveň i světa. A mezi to nejzajímavější určitě patří mexické pyramidy a asi největší pyramidový komplex světa, tajemné město Teotihuacán v Mexiku. Podle Aztéků je Teotihuacán středem vesmíru, kde se sešli bohové, aby stvořili nový svět pod znovuzrozeným Sluncem. Zde se tak zrodil civilizovaný život i to, co dnes chápeme jako čas.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433453
DnesDnes447
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3571
Tento měsícTento měsíc3571

Partnerské weby

apartman banner