Magistr Edward Kelley, médium Johna Dee, byl také alchymistou. Pro jedny byl géniem, pro druhé podvodníkem. Nerozluštěné tajemství je ve staré Praze - alchymistova závěť. Co vlastně odkázal svým nevlastním dětem? Alchymie je ve skutečnosti procesem kultivace ducha, hledání cesty k dlouhověkosti a možná i nesmrtelnosti. Stejné hledače najdeme i v Indii, Nepálu a Tibetu, prakticky na všech kontinentech. Zastavit či zcela zvrátit proces stárnutí je možné, říkají východní mistři jógy a mocní guruové. Nejde o žádné kouzlení, jen o návrat k původní lidské dlouhověkosti. Pokud se pozorně začteme do Starého zákona, vidíme, že izraelští patriarchové se běžně dožívali několika stovek roků, až do chvíle, kdy mocný Hospodin usoudil a rozhodl, že lidí je na Zemi příliš. Jejich životy proto začal zkracovat.
Kdo a co mohl tedy zdědit? Johanna Kelleyová se z Mostu přistěhovala do Prahy, kde jí byl oporou Georg Bartholdus z Breitenbergu, spisovatel, mostecký rodák a arcibiskupský administrátor. Vdově poskytl veškerou péči, bydlení, kontakty, finance. Proč? Opravdu to byla jen nezištná pomoc, nebo bylo zapotřebí v Praze pokračovat v pátrání? Dcera Alžběta se dala na uměleckou dráhu, stala se básnířkou a pod pseudonymem Westonia ji pasovali na evropskou celebritu. Stýkala se s lidmi, kteří se živě zajímali o umění i o odkaz jejího otce. Její děti náhle zemřely na podivnou chorobu, na stejnou nemoc nakonec zemřela i sama Alžběta. Proč takový obrat? Byla zavražděna, aby se kdosi snáze zmocnil otcova odkazu? Syn František nějaké domácí listiny skutečně zdědil, ale hned po otcově smrti ho opakovaně navštívili zvídaví muži v černém. Návštěvy mu neprospívaly, onemocněl „horkostí“ a zemřel velmi mladý.
Opusťme rodinu a vydejme se k přátelům do židovské čtvrti Prahy. Co například tehdejší nejbohatší muž ghetta, Marek Mordechaj Ben Samuel Maisel? Byl dobrodincem, mecenášem císaře i šlechticů a k majetku se (kromě úroků z půjček) dopracoval dost záhadným způsobem. Po alchymistově smrti byl také pronásledován (opět muži v černém!), nakonec umírá.
Je skutečně někde dodnes uchováno tajemství Edwarda Kelleyho? Zdědil někdo z rodiny či přátel důležité listiny? Nebo byl princip transmutace svěřen odborníkům ze starého židovského města a ti jej „zabezpečili“ pro budoucí generace?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454094
DnesDnes128
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2001
Tento měsícTento měsíc5040

Partnerské weby

apartman banner