Paní Irena H. z Královéhradecka si v dopise zoufá: „Jsem v tíživé životní situaci. Syn byl vážně zraněný, měl pracovní úraz. Teď přežíváme z mého důchodu a ještě si půjčujeme, kde se dá. Kdo ví, jak to s námi dopadne, protože jednání o odškodném, na které by měl mít syn nárok, se vlečou. A otázkou je, zda se vůbec nějakého dočkáme. Nevím, co dělat, na koho se obrátit o pomoc…“
V rámci celé České republiky působí sdružení Subventio o. s. - Podaná ruka. V jakých případech vám může pomoci a za jakých podmínek, to nám prozradil zakladatel sdružení - Richard Kuba.
Proč vznikla tato organizace?
Dlouhodobě jsem pociťoval potřebu pomáhat. I když jsem léta pracoval pro různé subjekty, nikdy to nebylo tak, jak bych to ve svém nitru chtěl a vnímal. Nasbírané zkušenosti jsem zúročil při založení tohoto občanského sdružení. Naší hlavní myšlenkou je poskytovat bezplatné poradenství v oblasti sociálních skupin, odškodnění na zdraví při dopravních nehodách a pracovních úrazech. A vznikl vynikající projekt, který je soběstačný a pro širokou veřejnost plní svůj účel.
Kdo je v občanském sdružení Podaná ruka zainteresován?
Jsou to lidé z různých oblastí a profesí. Spolupracují s námi právníci, psychiatři, psychologové, psychotronici. Největší zastoupení mají odborní poradci a já jsem vděčný i za telefonní operátorky, které poskytují lidem osvětu. Jako neziskový sektor máme samozřejmě i své partnery, sponzory, dárce, společnosti, které zapadají do naší koncepce. A pak je tu tým spolupracovníků, které sice jmenovat nemohu, ale prozradím, že pracují na bázi dobrovolnictví. Jsou to profesionálové ve svých oborech. Všechno jsou to lidé odhodlaní pomáhat druhým.
V jakých oblastech nabízíte lidem pomoc, radu?
SUBVENTIO o. s. poskytuje bezplatné poradenství osobám poškozeným na zdraví, osobám v nouzi a sociálně slabým skupinám. Naší prioritou je pomoci i bez nároku na odměnu. Některé pojišťovny neplní své závazky tak, jak by měly. Je ale důležité pochopit i to, že pojišťovny nemají povinnost informovat žadatele o jejich nárocích. A praxe ukazuje, že je mnohdy přístup ke klientovi nepřiměřeně tvrdý. To samé platí i o organizacích, které chtějí pomoci, ovšem účtují si až nepřiměřené odměny za poskytnutí služeb. Lidé často nevědí jak postupovat, kde a jaké nároky mohou uplatnit, kolik mají žádat, neumí si reálně určit výši nároků. Netuší, jaké potřebují doklady a kam nebo kdy je mají poslat, odnést. Je toho hodně, co běžný občan neví, a na tom se živí pojišťovny i komerční společnosti, advokáti, kteří si účtují zálohy, poplatky a cestu k odškodnění mnohdy natahují kvůli svému obohacení. Dále poskytujeme poradenství - odborné, psychologické, psychiatrické, vedeme školení „finanční gramotnosti“ pro důchodce, mladé rodiny i jedince, kteří se zapletli s exekucí. Naším posláním je vysvětlit seniorům a dalším lidem, aby nepodepisovali, co neznají, nepůjčovali si od nebankovních subjektů, které poskytují nepřehledné podmínky. My se s pomocí partnerů snažíme, aby se jejich situace ustálila a pak hledáme cestu, která je pro ně nejméně bolestivá. Můžeme jim pomoci najít práci, poskytujeme brigády, ubytování atd. Jsme pro ně takové to pomyslné světlo v tmách.
Musí lidé splňovat nějaké podmínky, abyste se jim věnovali?
Ačkoliv bych rád řekl, že ne, není to tak zcela. Naše působení se dělí do čtyř skupin. První dvě na sebe navazují, jedná se o bezplatné poradenství při dopravních nehodách a pracovních úrazech. Tady je potřebné ověřit možnosti, které klient má. Musíme vědět, kdy k dopravní nehodě došlo, zda se nepřekročila promlčecí lhůta. Je nutné zjistit, v jakém stadiu případ je, zdali se už řeší, jestli klienta někdo zastupuje. Je důležité vědět i to, kdo byl viníkem nehody, jestli tam nebyla spoluvina. Otázek je mnoho a je důležité spojit se s odborníkem. Začátkem roku vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který je oproti starému komplikovanější. Má to i druhou a dobrou stránku. Hodnoty odškodného, které platily do 31. prosince 2013, byly tak nízké, že zdaleka neodrážely hodnotu zdraví a života člověka. To se změnilo. Zdraví či život má nyní mnohonásobně vyšší hodnotu. Nicméně určení výše odškodného není lehké. Je zapotřebí mnoha dokladů, důkazů, a problematika spojená s vyřízením odškodného se mění na boj o každou korunu. Člověk bez zkušeností může doplatit na lakomost pojišťoven, skupin podnikavců, kteří se na neštěstí druhých přiživují. A je třeba upozornit i na postupy některých pojišťoven, které lákají klienty na odškodné, které zdaleka není výhodné pro poškozeného či pozůstalou rodinu. Hodnota života je od nového roku stanovena na 10 000 000,- Kč, ale to neznamená, že na tuto částku klient dosáhne, že ji dostane. Je to pouze pomyslný strop určující hodnotu života. Při pracovním úrazu je důležité, kdy se stal, zda byly splněné zákonné podmínky zaměstnavatele a zaměstnance atd. Třetí skupinou, kam cílíme aktivity, je sociální poradenství, pomoc osobám v nouzi. Podmínky nejsou nijak specifikované, je to o konzultacích a potřebách jednotlivce nebo skupiny lidí. Čtvrtou sférou naší činnosti je školení finanční gramotnosti, které poskytujeme široké veřejnosti. Přihlášky a podmínky jsou uvedené na našich webových stránkách. Pomáháme lidem a kdo chce, může pomoci zase nám. Třeba libovolnou částkou na bankovní účet sdružení, nabídkou vlastních služeb atd.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: Tel. -720 669 386, 720 561 213, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., web - www.podanaruka.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433433
DnesDnes427
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3551
Tento měsícTento měsíc3551

Partnerské weby

apartman banner