Tímto zdravotním problémem trpí především ženy. Příznaky jako pálení při močení, záněty a časté nutkání chodit na záchod zná až 70 procent žen. Ovšem zhruba patnácti procentům se nepříjemné obtíže vracejí opakovaně. Příznaky, které značí problémy se zánětem močového měchýře, jsou často velmi snadno rozpoznatelné. Mezi hlavní z nich patří již výše zmiňované nutkání. A to v tom smyslu, že má člověk neustále pocit, že se mu chce na záchod. A to i v okamžiku, kdy malou potřebu právě vykoná. Bolest je dalším příznakem. Pokud vás totiž trápí i tento nepříjemný symptom, není to normální. Jestli tedy máte pocit pálení, nebo dokonce ostrou bolest v místech močového měchýře a při jeho vyprazdňování, okamžitě navštivte lékaře.
Příčiny
Většinu zánětů močových cest má na svědomí bakterie Escherichia coli, která se přenese z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře. To také vysvětluje, proč jsou ženy na tuto nemoc daleko náchylnější než muži. Ženy mají totiž močovou trubici a konečník blíže u sebe. Za zánětem ale může být ale i zvyk častého zadržování močení, střídání sexuálních partnerů nebo prochladnutí.
Léčba
Lékař většinou provede test moči, aby se zjistily případné bakterie, které se léčí antibiotiky. Ty by měly během několika málo dní problém vyřešit. V průběhu léčby je vhodné dodržovat klidový režim, pít dostatečné množství tekutin a urologické čaje.
Doporučení
Pokud chcete riziko výskytu infekce močových cest minimalizovat, rozhodně byste měli dodržovat pár následujících rad:
Dostatečný přísun tekutin. Doporučuje se 2–2,5 litru denně. Samozřejmě neslazených.
Nošení teplého oblečení zejména na spodní části těla.
Pravidelné užívání doplňků stravy, které obsahují extrakt z brusinek. Brusinky brání běžným bakteriím v přežívání na stěnách močového měchýře a tím zamezují vzniku infekce.
Dodržujte dostatečnou hygienu při i po pohlavním styku.
Pravidelné užívání vitaminu C vytváří nepříznivé prostředí pro bakterii Escherichia coli.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454067
DnesDnes101
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1974
Tento měsícTento měsíc5013

Partnerské weby

apartman banner