To je nejčastější důvod, proč ženy setrvávají v nefungujícím partnerském vztahu. Samozřejmě ani sebevíc krásný vztah nemůže být harmonický celý život, na stejné emocionální úrovni. Jestliže se dostane na mrtvý bod, převažují negativní pocity, člověka zákonitě napadne myšlenka, jestli by mu nebylo lépe, kdyby žil sám. Jak ale poznat, že už není co zachraňovat?
Pravdivě si odpovězte
Samozřejmě není jednoduché sbalit si kufry a říct - končíme. Jestli stojí za to lásku vzkřísit, udělat další pokus stojí vždycky za zvážení. Pravdivě si zhodnoťte, co vám ve vztahu vadí, co jste ochotní tolerovat, napište si jakýsi jednoduchý seznam. Podle psychologů je velkou chybou, když partneři setrvávají pod jednou střechou, žijí-li ve špatném vztahu pět let. Každý další takový rok se pro oba stává katastrofou, utrpením, který citelně poznamenává kvalitu života.
Jiné zájmy
V čase zamilovanosti to vypadá, že jste jeden pro druhého přímo stvořeni. Jste ochotni tomu druhému leccos tolerovat, odpustit, přehlédnout, nehledíte ani napravo, ani nalevo. Postupem času ale zjistíte, že jste doma čím dál častěji sami. Pro partnera jste až na druhé koleji. Raději dá přednost posezení s přáteli, hodince v posilovně, z domu utíká pod nejrůznější záminkou místo aby alespoň několik večerů týdně věnoval rodině. Jste ochotni stále méně tolerovat jeho záliby, koníčky, věci, které jste měli dříve společné, se nějak vytratily. Kde jsou ty časy, kdy jste se těšili na společně strávenou dovolenou, po večerech jste si dychtivě povídali o tom, co přinesl den…
Sex není co býval
Ani v ložnici už to dávno není takové, jako dříve. Dřívější chemie už nefunguje, intimní život berete jako nutný stereotyp, sexuální život nepřináší žádné uspokojení. Pak se není čemu divit, že má jeden z vás snahu poohlížet se jinde, že si v posteli už nerozumíte.
Odpor, který narůstá

Máte pocit, že vám na vašem protějšku vadí už úplně všechno? Věci, nad nimiž byste se ještě donedávna společně zasmáli, přešli jeho (její) zlozvyky s úsměvem, vás teď nesmírně iritují? Pro partnerovo chování nenacházíte žádnou omluvu, spíš vede k nepřekonatelnému odporu, zoufalství, už se vám nedaří ho ignorovat? V tom případě budou vztek, nespokojenost, touha po změně zákonitě narůstat, je to cesta do slepé uličky.
Nové začátky
Pokud jste dospěli k závěru, že tímto způsobem už nechcete dál existovat, je čas na nový začátek, svým způsobem může být pro obě strany nesmírně osvobozující a tím nejlepším řešením. Každý rozchod je bolestivý, ale jestliže jste se k němu rozhodli, neustupujte. Jak potvrzují statistické údaje, spousta lidí couvne ze strachu, že sami život nezvládnou, z obav, co tomu řekne jejich okolí, rodiče, přátelé. Věřte ale tomu, že jde o váš život, do kterého si nenechte nikým zasahovat a mluvit. Snažte se s partnerem rozumně dohodnout na odděleném bydlení, finančních záležitostech, společném majetku, styku s dětmi. Možná budete nepřiměřenou až hysterickou reakcí svého protějšku překvapeni a v této osudové chvíli skutečně poznáte, s kým jste dosud žili pod jednou střechou. Důležité je zažehnat veškeré obavy a pochybnosti, že něco nezvládnete, že už si nikoho nenajdete, že zůstanete sami. Snažte se věřit tomu, že znovu pro sebe objevíte něco krásného, že vás život bude znovu těšit.
(mv)

DODATEK
Přesto, že podle statistik více než padesát procent Čechů žije v nefunkčním vztahu, většina v něm z různých důvodů setrvává.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454091
DnesDnes125
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1998
Tento měsícTento měsíc5037

Partnerské weby

apartman banner