Foto: Danuše MudrikováPan Jiří z M. z Kroměříže píše: "Ví se něco o tom, proč si indiáni mysleli, že jim fotografie kradou duše?"
S dotazem jsme se obrátili na uměleckou fotografku Danuši Mudrikovou. Ta nás hned v úvodu upozornila, že někteří indiáni se dodnes vyfotografovat nenechají. Například na severozápadě Arizony je indiánská rezervace, kde žijí příslušníci kmene Navahů, potomků Anassaziů. Uprostřed této rezervace jsou tři stolové hory, tzv. mesy, na nichž žije deset tisíc indiánů slavného kmene Hopi. Do sídel tohoto kmene mají sice turisté přístup, ale stovky výstražných tabulí s nápisy varují každého návštěvníka, že mezi puebly je natáčení, fotografování i nahrávání zvuků zakázáno.
Je třeba ty zákazy brát vážně?
Jak kde. Někde se indiáni za úplatu vyfotografovat nechají, jinde se s nimi nedomluvíte a můžete jim naslibovat, jak se říká, hory - doly. Indiáni neměli nikdy důvěru k tomu, co neznali. Jejich vnímání světa i niterných záležitostí je dodnes odlišné a z toho pramení i jejich strach ze ztráty duše. A tomu, kdo je fotografoval, mohlo jít i o život. Připomeňme třeba případ malíře krajin a fotografa indiánů Jižní Ameriky Guida Boggianiho. Ten ve věku kolem 40 let zemřel za nevyjasněných okolností. Na podzim roku 1901 odešli se společníkem do Gran Chacaa a už se nevrátili. Krátce poté byly nalezeny jejich ostatky roztrhané divokou zvěří, fotografické vybavení bylo zničené. Podle všeho oba muže zabili indiáni kmene Čamakoko, Boggiani se s nimi přitom znal. Indiáni zřejmě vraždili právě ze strachu před člověkem, který je sice měl rád, ale „ohrožoval je kouzly“, která dělal se svým fotoaparátem. Fotograf se společníkem byli totiž ubiti sekerami, které indiáni používali při rituálních obřadech k zahánění zlých duchů.
Co si myslíte vy - krade fotografie duše?
Snímek jako takový určitě ne. Dobrý fotograf dokáže zachytit to, co v člověku je, tedy jeho duši. A pak je fotografie úžasnou památkou, je to takový dotek kouzla, když se opravdu povede. Ráda s lidmi pracuji. Zvláště ženy u mě mohou zažít vlastní proměnu. Přijdou a užijí si den relaxu, odpočinou si od práce, péče o rodinu a domácnost. Nalíčí je a načešou profesionálky a já je na snímcích zachytím tak, že se náhle vidí jinýma očima. Povzbudí je to, zvedne jim to sebevědomí, pomáhám jim, aby našly svou vnitřní krásu. Aby fotografie stály za to, člověk se musí uvolnit, otevřít, mezi fotografem a jím musí vzniknout určité pouto. A s fotografiemi se následně dá „čarovat“ ještě dál v počítači, to pak vytvořím opravdu něco kouzelného a nádherného. Když budu nad vaší otázkou hlouběji uvažovat, pak musím připustit, že jedno nebezpečí tu přece jen je. Fotografování je v současné civilizaci dostupné všem. Lze fotit i mobilními telefony, tedy doslova kdekoli a cokoli. To nás může vést k tendenci více fotit než prožívat, může nám unikat přítomnost jen kvůli snaze mít události a děje zaznamenané s tím, že se na to přece podíváme v klidu někdy později.
Když s lidmi pracujete, řídíte se intuicí, nebo s nimi napřed hovoříte o tom, jakou mají představu oni?
Nedělám klasické fotografie, proto je vzájemná komunikace velice důležitá. Mám určité vidění, navnímám si člověka a pracuje mi fantazie. Ale samozřejmě s nimi konzultuji své vize. Někdy si i předem zjišťuji datum narození a tedy znamení, v jakém se dotyčná osoba narodila. Podle toho pak volím barvy pozadí a doplňků, které používám. Ženám v té souvislosti zapůjčuji i šperky, které sama tvořím. Jsou z materiálů a kamenů se znamením souznějících, doladí celkový dojem. Fotografie mohou prozrazovat určité tajemství, některé mají vypovídající hodnotu o osudu, životě člověka…
Když mluvíte o tajemství a osudu. Co si myslíte o věcech mezi nebem a zemí a věříte na osud jako takový?
Věřím. Sama jsem zažila něco neuvěřitelného. Když mi zemřel tatínek, těžko jsem se s tím vyrovnávala, smiřovala. A on se se mnou přišel rozloučit. Spatřila jsem ho v předsíni našeho bytu. Jeho obraz tam visel sekundu, dvě, ale bylo to velmi živé. Zjevil se mi tam a pak zmizel. Nebylo to nic děsivého, naopak, bylo to příjemné, pocítila jsem klid.“
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: 775 323 317, facebook ART-GRAFIK DANUŠE https://www.facebook.com/pages/ART-GRAFIK-DANU%C5%A0E/313551091990641

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474340
DnesDnes88
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden681
Tento měsícTento měsíc5970

Partnerské weby

apartman banner