Od konce II. Světové války se neúspěšně pátrá po úkrytu tzv. Jantarové komnaty. Přinášíme vám jedno zajímavé a méně známé svědectví o jejím možném odsunu do bezpečí.
V 60. letech minulého století vzpomínalo několik pamětníků na zvláštní kolony aut, mířící před koncem války od Prahy a Dobříše na Milín a Strakonice. Od křižovatky Na Skalce se kolona rozdělila na dvě části, pravou a falešnou. V té první se za Strakonicemi odpojilo několik těžkých nákladních vozů a zamířilo na Šumavu, konkrétně do okolí Černého a Čertova jezera. Auta se vrátila údajně prázdná a pokračovala směrem na Fuchsberg. Tady končí všechny stopy.
Dnes již nežijící pamětníci věděli, že konvoj přijel až z německého Výmaru. Odkud měli tak přesné informace, když noční operace probíhala v nejpřísnějším utajení? Pan Miloslav z Příbramska kdysi vyprávěl, že jeho tehdejší kolega, dělník v továrně Praga, se s transportem setkal přímo u křižovatky. Za svou neopatrnost prý málem zaplatil životem. Důležité informace o konvoji vynesl jediný český řidič, který se akce účastnil.
Už krátce po válce se říkalo, že kolona vezla Jantarovou komnatu (nebo její část) do Alp, ale některé části a písemnosti z Výmaru byly uloženy kdesi v pohraničí. Jsou podobné informace vůbec věrohodné? Opravdu ležela část cenností kdesi na Šumavě, v okolí Špičáku? Možná, že kolony byly tři či víc a jen jediná mohla být pravá. Jak roky plynou, záhada se stále víc noří do husté mlhy spekulací. Kdybychom měli zmínit všechny podezřelé lokality, jen v Čechách by se jednalo o desítky míst. Podaří se najít tu správnou stopu?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476892
DnesDnes83
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3233
Tento měsícTento měsíc8522

Partnerské weby

apartman banner