Osteoporóza neboli řídnutí kostí je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. Podle odhadů je tímto zdravotním problémem ohrožena každá třetí žena starší padesáti let. Do rizikové skupiny ale patří i mnohem mladší ženy, zvláště s nízkou hmotností, kuřačky a pravidelné konzumentky alkoholu.
K rychlému úbytku kostní hmoty vede snížená tvorba ženského hormonu estrogenu, který pomáhá udržovat vápník v kostech. Při nedostatečném zásobení organismu začne tělo vápník čerpat z kostí. Porucha vstřebávání vápníku může být způsobená i jeho nedostatečným vstřebáváním ve střevě, zapříčiněná nedostatkem vitaminu D, střevním onemocněním.
Hrozí vám řídnutí kostí? Potenciálním pacientem s diagnózou osteoporóza můžete být v případě, že je vám více než pětačtyřicet let, máte nedostatek pohybu, neumíte si svůj jídelníček představit bez více než čtyř šálků kávy denně, jogurty a mléčné potraviny nepatří k vašim nejoblíbenějším. Zvýšené riziko hrozí i ženám, které mají problémy s ledvinami, štítnou žlázou nebo poruchy jater, užívají například kortikoidy či močopudné medikamenty.
Prevence. V prevenci je důležitá skladba jídelníčku. Mléko, jogurty, sýry, mořské ryby, mandle, fazole, brokolice, ořechy, sezamová semínka, čerstvé ovoce - jsou jen některé potraviny, které tělu dodávají vápník. Ten je jednou z látek, kterým kosti vděčí za svoji pevnost. Měli byste vědět, že sůl snižuje vstřebávání vápníku, proto je žádoucí omezit solení a sůl nahradit bylinkami a zeleným kořením. Podobné je to i s nadměrným příjmem alkoholu.
Pravidelný pohyb, fyzická aktivita jsou nepochybně účinnou prevencí řídnutí kostí, neboť zátěž kostí přispívá k lepšímu metabolismu tkáně. Jak doporučují lékaři, vhodné je věnovat se jakémukoli pohybu denně alespoň třicet minut.
Nejohroženější skupina. Tou jsou ženy v menopauze. Kosti ženy během prvních pěti až sedmi let klimakteria ztrácejí až dvacet procent kostní hmoty. Jak husté jsou kosti, prozradí nejen věk, ale i tvář. Američtí vědci dlouhodobě sledovali zdravotní stav a obličej žen, které trpěly osteoporózou. Zjistili, že větší riziko hrozí těm, jež mají vrásčitou tvář. Za vším je kolagen, který potřebuje jak kůže, tak kosti. Ženám v menopauze přibývá stejným tempem počet vrásek jako problémy s pohybovým ústrojím. Velké množství vrásek na čele spojuje odborná studie amerických vědců s řidšími kostmi v oblasti lopatek. Ženy, které mají propadlé vrásky ve spodní části obličeje, mají mít problémy s kostmi v oblasti pánve.
(pru)

RADA SPIRITU
Osteoporóza se diagnostikuje pomocí testu minerální hustoty kostí. Jedná se o jednoduché a bezbolestné vyšetření, které trvá pár minut. Denzitometrie se může realizovat prostřednictvím ultrazvuku nebo rentgenového snímání.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474344
DnesDnes92
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden685
Tento měsícTento měsíc5974

Partnerské weby

apartman banner