Čtenář Michal B. z Turnova se nám svěřil: „Již delší čas přemýšlím, že bych vyzkoušel chůzi po žhavém uhlí. Vím, že se pořádají různé víkendové akce, ale zatím pořád váhám. Nejsem si jistý, že to zvládnu. Dokáže to každý a nebo jsou k tomu zapotřebí nějaké zvláštní předpoklady?“
Odpovědi nám dal Pepa Šálek, který nejen chodí po žhavém uhlí, ale také po střepech, provádí částečnou levitaci a pro zájemce připravuje i jiné rituální a zážitkové akce, semináře a podobně.
Kdy jste s tím začal a proč?
Poprvé jsem se s těmito technikami setkal před 5-ti lety. Tehdy jsem v tom ale neviděl dostatečný smysl. Vnímal jsem to spíš jako potřebu dokazovat egu, že něco mohu zvládnout a překonat. Tehdy obecně velmi málo lidí skutečně čemusi vnitřně věřilo a ke své víře potřebovali důkazy. Postupně se můj pohled vyvíjel, měnil. Absolvoval jsem vícero podobných rituálních technik a přechodů a zlom nastal v prosinci 2012. Velmi silně jsem vnímal, že vědomí lidstva dospělo a transformovalo se. Pochopil jsem, že nastal čas, abychom vnitřní víru a sílu uměli správně uchopit a v životě ji využívat. Proto jsem začal ke svým seminářům, meditacím a přednáškám zařazovat i tyto rituální techniky. Propojuji tak vnitřní víru s vírou vnější a smysly prokazatelnou. Za minulý rok jsem vedl 18 podobných akcí, včetně přechodu přes žhavé uhlí, kterého se najednou a aktivně účastnilo 150 lidí. V současné době začínám spolupracovat s Dominikem Tetíkem, který po dobu 10-ti let získával zkušenosti o mayských tradičních rituálech u šamanů v Guatemale. Chceme propojit dvě různé kultury a zesílit účinky našich společných transformačních seminářů.
Chůze po žhavém uhlí, po střepech, částečná levitace... O čem to vlastně je?
Vědomosti mají v životě významnou roli, život je však především o prožitcích. Můžeme se mnohé naučit, ale neumíme-li to aplikovat, nepřináší nám to dostatečný pocit štěstí, spokojenosti a svobody. Prožitky do našeho života přicházejí ve formě zkoušek a občas jsou pro nás nepříjemnými. Abychom nepříjemným prožitkům uměli čelit, využili jejich potenciál ke svému růstu, potřebujeme se strachům postavit - poznat je, překonat a pochopit. K tomu slouží různé rituální a prožitkové metody, kterými provázím. Sám se tak rovněž stále vědomě posouvám. Chůze po žhavém uhlí i po skleněných střepech jsou ve světě hojně užívané, umožňují překonat vlivy strachů a nejistoty. Mnohá naše rozhodnutí nedokážeme uskutečnit, jelikož jsme ovlivňováni fyzickými formami strachu. Tyto techniky nám pomohou strach poznat a za pomoci skupinové energie ho překonat, radovat se z dosaženého vítězství a z překonání vlastních omezujících limitů. Posílí to naši odvahu, sebejistotu i sebevědomí. Částečná levitace nebo-li létání posiluje naši víru a umožňuje se ve skupině propojit, spolupracovat a překonat omezení naší mysli nejen v závislosti na zemské gravitaci. Poznání nám umožní smířit se se strachy, přijmout je, pak jim už nevěnujeme pozornost skrze náš strach z nich, ale s vděčností jejich vliv jednou provždy rozpouštíme a uvolňujeme. V rámci toho uzavírám každý seminář formou hluboké meditace na vděčnost a přijetí.
Lze říci, že je některá z technik náročnější a jiná méně?
Definice náročnosti technik spočívá v individuálním pohledu a individuálních blokacích, které nám život v konkrétních oblastech ztěžují. Nicméně nejvíce prožívané jsou rozhodně pády z výšky pozadu do náručí ostatních. Odhodlat se důvěřovat sobě a druhým, že mě chytí, uvolnit se od strachů, které způsobují, že nevěříme fyzickému tělu, překonat vliv strachu z výšek a pádů - to je u mnoha lidí opravdu silně prožívané.
Zvládne chůzi po žhavých uhlících nebo střepech každý? Pokud ano, jak dlouho trvá příprava a v čem spočívá?
Dokáže to každý. Důležité jsou k tomu 3 základní předpoklady. Síla víry člověka, který rituálem provádí, synchronicita a síla skupiny, která má veliký vliv, a v neposlední řadě pochopení, že to není o tom, že každý musí danou techniku zvládnout a uskutečnit. Tím nejpodstatnějším je odhodlání postavit se strachu a udělat tak něco pro sebe. Lidé, kteří přijdou na prožitkový seminář, jsou všichni vítězové. Kolektivní energie vítězství působí i na ty, kteří některou metodu jen pozorují. Přesvědčí se na vlastní oči, že je možné zvládnout strachy, které je dosud paralyzovaly, to má pro každého účastníka uvolňující dopad. Příprava probíhá od momentu, kdy se lidé o akci dozví a začnou nad účastí přemýšlet. Od té chvíle si představují své možnosti i omezení, už to je důležitý přípravný proces. V momentě setkání skupiny příprava pokračuje stiskem ruky, pohledem do očí a dalšími běžnými seznamovacími rituály. Tím se celá skupina propojuje a její společná energie roste. Zároveň tuto přípravu vědomě podporuji terapeutickým sezením, v němž se svěřujeme, povídáme si, mně přicházejí na jazyk slova, která skupinu uvolňují a zesilují tak společnou víru. Následují různé druhy technických příprav. Před přechodem přes střepy ukazuji způsob uvolněného došlapu bosou nohou, společně chodíme po nerovnostech a kamíncích, učíme se vnitřně vědomě dýchat atd. Před přechodem přes žhavé uhlí používám metody vibračního obubnování těla šamanským bubnem, okuřování bílou šalvějí, přechod nanečisto, společné bubnování, tanec… Délka přípravy není určena časem. Často po úvodním seznámení zahajuji rituální den přechodem přes skleněné střepy. K přechodu přes žhavé uhlí je nutné vyčkat vyhoření hranice dřeva, k přípravě je prostor delší.
Kde se s vámi mohou lidé setkat, kde mají možnost zkusit překonat své strachy?
Od loňského října sdílím domácnost s rodinou Ševčíků v Podbrdech na Berounsku, nedaleko Prahy. Otevřeli jsme tu rodinné Zážitkové centrum U lesa. Nejbližší akcí s přechodovými rituály je Valentýnská oslava Lásky a partnerství ve dnech 14. až 16. února. Jinak na pozvání jezdím po celé naší republice i na Slovensko, také domlouvám prožitkové pobyty v různých světových lokalitách. Spojuji v nich sílu místa s relaxací a celkovým uvolněním.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakty: www.zivevedomi.cz, www.duhovnik.cz, e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.., tel. 608 731 078

Pozor, soutěž!
Vyzkoušeli jste si někdy chůzi po žhavém uhlí? Přemýšlíte o tom? Napište nám a zařaďte se do losování o jedno „pozitivní tričko“ z dílny Pepy Šálka. Své příspěvky posílejte během následujícího týdne na adresu redakce nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., přidejte heslo - uhlí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475500
DnesDnes89
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1841
Tento měsícTento měsíc7130

Partnerské weby

apartman banner